Polski CERT zbadał pułapki na cyberprzestępców

Użyteczność tzw. honeypotów, czyli zastawianych w sieci pułapek na cyberprzestępców, zbadał zespół CERT Polska działający w ramach instytutu badawczego NASK. Polacy szczegółowo zbadali 30 różnych darmowych pułapek, z których korzystają eksperci od bezpieczeństwa internetowego.

Jak wyjaśnili przedstawiciele CERT Polska w przesłanym PAP komunikacie, honeypot (z ang. „garnek miodu”), jest zasobem umieszczonym w sieci, którego jedynym zadaniem jest to, by dostać się w ręce hakerów czy cyberprzestępców i zostać wykorzystanym w nieautoryzowany sposób. Zasobem-pułapką może być np. specjalnie przygotowany serwis, aplikacja, system czy nawet jakaś informacja. Wszystko to kusić ma cyberprzestępców do ataku.

Podstawowym założeniem jest to, że każdy, kto próbuje się połączyć lub korzystać z honeypota w jakikolwiek sposób jest z definicji podejrzany. Cała interakcja pomiędzy honeypotem i podmiotem, który się z nim łączy jest monitorowana i analizowana, aby wykryć złośliwe działania i zrozumieć ich mechanizmy.

Honeypoty mogą być stosowane m.in. do monitorowania aktywności botnetów i robaków w Internecie, zbierania informacji o zainfekowanych komputerach w sieci, wykrywania i zbierania złośliwego oprogramowania, badania zachowań hakerów oraz szukania wewnętrznych infekcji w sieci lub ataków wewnętrznych.

Jak podkreślają specjaliści z CERT Polska, honeypoty, dzięki wczesnemu ostrzeganiu o infekcji i zachowaniu złośliwego oprogramowania, pozostają bardzo dobrą platformą do pozyskiwania informacji o zmianach w taktyce cyberprzestępców.

"W związku z dużą ilością dostępnych honeypotów warto było zbadać i wskazać te systemy, które mogą być najbardziej przydatne w praktyce dla ekspertów od cyberbezpieczeństwa na całym świecie, działających na przykład w krajowych zespołach reagowania na zagrożenia sieciowe. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie przyczyni się do wyboru najlepszych narzędzi oraz metod zwalczania złośliwego oprogramowania i działalności cyberprzestępców" – mówi Piotr Kijewski, kierownik CERT Polska.

W badaniu, opublikowanym przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Informacji, specjaliści z CERT Polska przeanalizowali pod kątem praktyczności 30 istniejących, darmowych honeypotów, które można samodzielnie zainstalować w sieci. Bezpośrednim celem było zestawienie dostępnych rozwiązań, analiza ich zalet i wad oraz wskazanie podmiotom zajmującym się cyberbezpieczeństwem najskuteczniejszych narzędzi do walki z zagrożeniami sieciowymi.

Wśród czynników branych pod uwagę były m.in. zakres wykrywania, jakość dostarczanych danych, wydajność i niezawodność oraz łatwość instalacji i obsługi. Cztery z badanych systemów - Dionaea, Glastopf, Kippo oraz Honeyd, zostały zidentyfikowane jako najbardziej użyteczne i najłatwiejsze do zainstalowania.

Więcej informacji na temat raportu CERT Polska o zastosowaniu honeypotów do wykrywania zagrożeń sieciowych (ang. „Proactive Detection of Security Incidents: Honeypots”) dla Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Informacji, dostępnych jest na stronie: http://www.cert.pl/news/6609

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera