Uczelnie i instytucje

Bielska Akademia otworzyła nową siedzibę jednego z wydziałów

Nowy budynek wydziału nauk o materiałach i środowisku bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej został oficjalnie otwarty w środę. Powstał w gruntownie przebudowanym budynku należącym niegdyś do wojska – poinformował rzecznik uczelni Mirosław Łukaszuk.

Naukowcy i studenci otrzymali do dyspozycji budynek o powierzchni 3,5 tys. m kw. Znalazły się w nim cztery sale dydaktyczne oraz 21 laboratoriów wyposażonych w specjalistyczną i nowoczesną aparaturę badawczą.

Wcześniej wydział mieścił się w ciasnych, pofabrycznych budynkach w ścisłym centrum Bielska-Białej. Nowy powstał na peryferiach miasta, w sercu Akademii. „Dzięki nowemu gmachowi zdecydowanie poprawiły się warunki studiowania. (…) Studenci i pracownicy będą pracowali nie tylko w nowych wnętrzach, ale także na nowym sprzęcie, który przy okazji inwestycji został zakupiony” – powiedział rektor uczelni prof. Ryszard Barcik.

Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2010 r. Na początku rozebrana została wschodnia część starego gmachu, w której pierwotnie mieściła się stołówka żołnierska. Powstał tam dwupiętrowy budynek dydaktyczny. Prace objęły także przebudowę zachodniej, parterowej części.

Przeprowadzka do nowej siedziby wydziału trwała od wczesnej wiosny. Pierwsi studenci rozpoczęli w niej zajęcia już w kwietniu.

Całość kosztowała ok. 13 mln zł, z czego ok. 11,5 mln pochodziło z funduszy UE. Resztę sfinansowała Akademia z własnych pieniędzy.

Akademia Techniczno-Humanistyczna jest największą publiczną uczelnią na Podbeskidziu. Powstała w 2001 roku na bazie istniejącej od 1969 roku filii Politechniki Łódzkiej. Uczy się w niej ponad 9 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

szf/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera