W „Ujściu Warty” przebywa ponad 60 tys. gęsi – to rekord tego sezonu

Na odmarzniętych nadwarciańskich rozlewiskach Parku Narodowego „Ujście Warty” (Lubuskie) ponownie pojawiły się gęsi. Podczas ostatniego liczenia przyrodnicy naliczyli ponad 60 tys. osobników – to rekord obecnego sezonu jesienno-zimowego.

Poinformował o tym PAP Michał Leszczyński z PAN „Ujście Warty”. Wyjaśnił, że po krótkim okresie mrozów znowu zrobiło się ciepło, temperatura w dzień osiąga nawet 10 stopni Celsjusza. To sprawiło, że gęsi, które kilka tygodni temu odleciały na południe i zachód Europy, wróciły do parku.

Jeśli taka pogoda się utrzyma, to w połowie marca gęsi białoczelne i zbożowe odlecą na dobre. Wyruszą na północ, gdzie mają swoje tereny lęgowe.

Leszczyński dodał, że w lutym w Parku i jego okolicy obserwowano także ponad 3 tys. łabędzi krzykliwych, znacznie rzadszych w naszym kraju niż nieme. To również jedna z największych koncentracji tego gatunku zanotowana w tym sezonie. Park Narodowy „Ujście Warty" jest największym zimowiskiem tego gatunku w Polsce.

„Rozpoczął się również przelot kaczek - przyleciały krakwy, świstuny, rożeńce i ohary. Powoli przyroda zwiastuje nadchodzącą wiosnę – żurawie zajmują rewiry lęgowe, gęgawy dobierają się w pary. Ponadto słychać już pierwsze skowronki i świergotki łąkowe” - powiedział Leszczyński.

Rozlewiska i łąki Parku Narodowego "Ujście Warty" to znaczące na przyrodniczej mapie Europy miejsce dla ptaków - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: podczas pierzowiska, w trakcie migracji oraz na zimowiskach. (PAP)

mmd/ drag/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • ©︎ Izabela Kuzyszyn, Ogrod Botaniczny UW

    Ogród Botaniczny UW zarejestrował własną odmianę rośliny ozdobnej

  • Źródło: materiały prasowe MCB UJ

    Gdzie udawać urydynę?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera