Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Zielonogórski wykształci specjalistów od opieki nad seniorami

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Uniwersytet Zielonogórski wykształci specjalistów od opieki nad seniorami. Na studiach podyplomowych: Opieka senioralna – animator środowiska dla osób starszych wiedzę będzie zdobywało 20 osób – głównie pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej.

Jak poinformowała PAP rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko, umowa dot. finansowania studiów między uczelnią a podległym samorządowi województwa Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Zielonej Górze zostanie podpisana w piątek.

Na ten cel Ośrodek przekaże uczelni 164 tys. zł pochodzące z funduszy unijnych (EFS) i budżetu państwa. Dofinansowanie unijne tego projektu jest na poziomie 85 proc.

Studia adresowane są m.in.: do pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej w tym organizacji pozarządowych, którzy chcą podwyższyć swoje kwalifikacje. Uczelnia przygotowała dla nich 20 miejsc.

Pierwszy zjazd odbędzie się w dniach 22-23 marca 2014 r. Studia są bezpłatne, a rekrutację na nie przeprowadził Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

„Studia na tym kierunku są odpowiedzią na nowe wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa i rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników przygotowanych do pracy z seniorami. Wzrost populacji osób starszych będzie prowadzić do rozwoju specjalistycznych usług i produktów do nich adresowanych – m.in. w obszarze edukacji, kultury, technologii, turystyki, usług medycznych czy pomocy społecznej” - powiedziała PAP Sapeńko.

Dodała, że program dwusemestralnych studiów będzie łączył wiedzę o zasobach seniorów w środowisku rodzinnym, lokalnym, instytucjonalnym, skutecznych sposobach ich wspierania z prezentacją praktycznych doświadczeń i dobrych praktyk zarówno polskich i zagranicznych w tym zakresie.

Efektem nauczania ma być przede wszystkim wyrobienie u słuchaczy umiejętności efektywnego i skutecznego wspierania seniorów w różnych środowiskach oraz organizowania dla nich różnorodnych form aktywizacji - wyjaśniła rzecznik. (PAP)

mmd/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera