Politechnika Krakowska: opracowano certyfikat budownictwa energooszczędnego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Specjaliści z Politechniki Krakowskiej opracowali Małopolski Certyfikat Budownictwa Energooszczędnego. Według nich to pierwszy polski dokument potwierdzający spełnienie warunków dla konstrukcji i budowy budynków o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię.

„Certyfikat jest odpowiedzią na zapotrzebowanie polskiego rynku budowlanego, ponieważ w tej chwili nie funkcjonuje na nim żaden polski certyfikat, a jedynie certyfikaty zachodnie, które w swojej metodologii nie uwzględniają naszych uwarunkowań klimatycznych, realiów gospodarczych, uprzemysłowienia czy zaawansowania technologicznego” - powiedział PAP w czwartek dr Marcin Furtak, dyrektor Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej i pomysłodawca certyfikatu.

Jak zaznaczył, przyznanie dokumentu gwarantuje inwestorom, budowniczym, jednostkom samorządu terytorialnego i użytkownikom budynków, że spełniają one wymagania o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię, których wdrożenie nakładają na Polskę dyrektywy Unii Europejskiej. „Uzyskanie certyfikatu gwarantuje, że jest to dom przyszłości, dom przyjazny, dom, w którym warto mieszkać” - podkreślił Furtak.

Certyfikacja nowopowstających budynków rozpoczyna się od weryfikacji projektu architektonicznego. Po zakończeniu budowy eksperci z Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego PK przeprowadzają badania w budynku z użyciem specjalistycznego sprzętu (m.in. termowizja, badanie szczelności, pomiar mikroklimatu, jakości powietrza wewnętrznego).

Uzupełnieniem certyfikatu MCBE jest analiza śladu węglowego, czyli ilości szkodliwych substancji emitowanych przez materiały wykorzystane do budowy i wyposażenia obiektu.

Furtak poinformował, że certyfikat ma charakter dobrowolny, ale są prowadzone rozmowy z samorządem województwa, aby budynki, które go uzyskały, mogły otrzymywać specjalne dopłaty.

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zapewniają, że mitem jest, jakoby budownictwo energooszczędne było znacznie droższe od tradycyjnego. Według nich koszt wybudowania domu o standardzie niskoenergetycznym jest wyższy od technologii tradycyjnej tylko o ok. 10-20 proc.

„Taka inwestycja szybko przynosi zyski - począwszy od zdrowia, przez lepszy komfort mieszkania, ochronę środowiska, po konkretne oszczędności dla właściciela - budynek energooszczędny pochłania trzy razy mniej energii na ogrzewanie i wentylację” - zaznaczyła dr Małgorzata Fedorczak-Cisak, dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.

Certyfikat wdrażany jest przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej we współpracy z Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego oraz ekspertami Narodowej Agencji Poszanowania Energii i Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. (PAP)

rgr/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Elektrooptyczna soczewka czasowa. Impuls światła zsynchronizowany z elektronicznym sygnalem sterujacym ulega transformacji w czasie, analogicznej do wiązki światła przechodzacej przez rzeczywistą soczewkę. Fot. Uniwersytet Warszawski

    Superprecyzyjny spektrometr z UW wykorzystuje informację ukrytą w fotonach

  • 25.07.2023 PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/ Łukasiewicz – PIT pracuje nad autonomicznym systemem sterowania tramwajem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera