Powstanie morska strefa ochronna wokół Wyspy Wielkanocnej

Fot. PAP/EPA/ IAN SALAS 13.07.2010
Fot. PAP/EPA/ IAN SALAS 13.07.2010

Powstanie wielka morska strefa ochronna wokół leżącej na Oceanie Spokojnym chilijskiej Wyspy Wielkanocnej - poinformowała w poniedziałek prezydent Chile Michelle Bachelet, otwierając międzynarodową konferencję "Nasz ocean".

Specjalna strefa wokół Rapa Nui (Wyspa Wielkanocna), która ma pokrywać obszar ok. 720 tys. km kwadratowych, pozwoli na ochronę lokalnej fauny morskiej. Na stworzenie obszaru ochronnego zgodę będzie musiała wyrazić społeczność Rapa Nui.

Jak poinformowała organizacja ochrony środowiska The Pew Charitable Trusts, "na obszarze tym znajdują się jedyne kominy hydrotermalne w chilijskich wodach, a temperatura i zawartość minerałów pozwala na rozwój wielu gatunków", które do życia potrzebują wyjątkowych warunków środowiskowych; m.in. tuńczyka czy rekina.

Przedstawiciele organizacji podkreślili też, że zabezpieczenie wód wokół Rapa Nui pozwoli na ochronę 142 gatunków, których nie można znaleźć w żadnym innym miejscu na świecie.

Wyspa Wielkanocna, znana na całym świecie dzięki ponadtysiącletnim ważącym tony monolitycznym posągom moai, będzie teraz znana także jako światowy lider ochrony wód oceanicznych - ocenił Joshua S. Reichert z The Pew Charitable Trusts.

Konferencję "Nasz ocean" zainaugurowano w poniedziałek; w Valparaiso w środkowym Chile 400 polityków i naukowców z 90 krajów będzie rozmawiać na temat zrównoważonego rybołówstwa, zanieczyszczenia i zakwaszania oceanów oraz tworzenia morskich stref ochronnych. Wśród zaproszonych gości jest m.in. amerykański sekretarz stanu John Kerry oraz książę Monako Albert II. Pierwsza edycja kongresu odbyła się w Waszyngtonie w 2014 r.(PAP)

ulb/ ro/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera