Sztuczna inteligencja pozna, co to strach

Sztuczna inteligencja uczy się przekształcać zwykłe zdjęcia w przerażające – informuje pismo „Quartz”.

Opracowana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA The Nightmare Machine przekształca zwyczajne obrazy twarzy czy dobrze znanych obiektów (chociażby wieży Eiffla) w ich "mroczniejsze" wersje. Prace na temat dwóch głównych technologii, jakie do tego celu zastosowano ("style transfer" oraz "generative adversarial networks") zostały opublikowane dopiero w tym roku.

Wśród zmodyfikowanych zdjęć są także pochodzące z debaty prezydenckiej Clinton – Trump, same w sobie nieco straszne.

Wchodząc na stronę MIT ( http://nightmare.mit.edu/faces ) każdy może przyczynić się do postępu nauki wskazując, które ze sztucznie zmodyfikowanych twarzy wydają mu się przerażające, a które nie. Dzięki temu "algorytm przerażania" stanie się doskonalszy.

"Tworzenie emocji takich jak strach pozostaje jednym z fundamentów ludzkiej kreatywności” – piszą autorzy.

W ubiegłym roku naukowcy pracujący dla Google przeprowadzili nieco podobny eksperyment - (nazwany Deep Dream), podczas którego codzienne obrazy były przekształcane w psychodeliczne wizje.(PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: asteroida o wielkości boiska piłkarskiego minie we wtorek Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ W turystycznych regionach pojawiły się komary przenoszące choroby tropikalne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera