Cykliści żyją dłużej i chorują mniej

Dojeżdżanie do pracy rowerem zmniejsza ryzyko nowotworów i chorób serca prawie o połowę – informuje „British Medical Journal”.

Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania objęły rekordową liczbę osób – 250 000 i trwały pięć lat. W tym czasie 2430 uczestników zmarło, u 3748 rozpoznano chorobę nowotworową, a u 1110 – problemy z sercem.

Jak wykazali naukowcy z University of Glasgow, regularne korzystanie z roweru zmniejsza ryzyko zgonu z różnych przyczyn o 41 proc., choroby nowotworowej o 45 proc., a choroby serca – o 46 proc. Autorzy uwzględnili wpływ takich czynników, jak palenie, dieta czy otyłość.

Biorący udział w badaniach rowerzyści przejeżdżali przeciętnie 30 mil (ponad 48 kilometrów) tygodniowo – im większy był ten dystans, tym lepiej dla zdrowia. Także łączenie jazdy rowerem z transportem publicznym korzystnie wpływało na stan zdrowia.

Choć nie wiadomo na razie, w jaki dokładnie sposób jazda na rowerze chroni przed nowotworami, naukowcy wskazują między innymi na niższy poziom czynników zapalnych.

Autorzy badań podkreślają, że w odróżnieniu od chodzenia na siłownię dojeżdżanie do pracy rowerem wymaga znacznie mniej silnej woli - staje się po prostu konieczną, codzienną rutyną. W porównaniu z chodzeniem i bieganiem wysiłek jest z reguły bardziej intensywny i trwa dłużej, co potęguje jego korzystny wpływ na organizm. Aby zmniejszyć ryzyko choroby serca, trzeba przejść więcej niż 6 mil (niecałe 10 kilometrów) tygodniowo.

Wśród zalet dojeżdżania rowerem jego zwolennicy wymieniają także krótszy niż w przypadku autobusu czas przejazdu oraz unikanie tłoku i czekania na przystankach. Natomiast w porównaniu z samochodem dużo łatwiej o miejsce do parkowania.

Autorzy badań zwracają uwagę na konieczność poprawienia infrastruktury - potrzebne są ścieżki rowerowe, ułatwienia przy transporcie roweru pociągiem, prysznice w miejscu pracy. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MANUEL BRUQUE 30.10.2024

    Satelity pomagają w usuwaniu skutków powodzi

  • Fot. Adobe Stock

    Niektóre źródła zanieczyszczenia powietrza szczególnie szkodliwe dla uczenia się i pamięci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera