Ustaliliśmy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, że podejmiemy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard złotych na naukę - poinformował wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin w sobotę na konwencji Zjednoczonej Prawicy.
"Ustaliliśmy z prezesem PiS, że podejmiemy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard złotych na naukę. Dzięki temu miliardowi złotych powstanie wiele przełomowych odkryć gospodarczych i naukowych, polska gospodarka zdobędzie nowe impulsy innowacyjne" - powiedział Gowin.
Jak dodał wicepremier, dzięki tym dodatkowym środkom setki młodych naukowców pozostaną w Polsce. "Nie będą szukać przyszłości dla siebie na uniwersytetach całego świata; co więcej, liczymy na to, że dzięki temu miliardowi, dzięki wszystkim reformom, które przeprowadzamy w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego, do Polski zacznie wracać jak najliczniejsza grupa spośród 35 tys. naukowców, w większości młodych i wybitnie zdolnych, którzy wyemigrowali po wejściu Polski do UE" - zaznaczył Gowin.
"Pora na powroty, pora na odwrócenie wektora drenażu mózgów" - podkreślił.
Zwrócił uwagę, że warto też ściągać na polskie uczelnie wybitnych zdolnych młodych naukowców z całego świata. "Oni przyjeżdżają do Polski, bo widzą w nas kraj stabilny, widzą w nas kraj bezpieczny i widzą pozytywne przemiany, które się w Polsce dokonują" - ocenił.
Minister nauki podziękował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu za poparcie zmian w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki. W resorcie nauki powstaje bowiem nowa ustawa o szkolnictwie wyższym - tzw. Ustawa 2.0. Minister zapewnił, że dzięki reformom polskie uczelnie będą kształcić na zdecydowanie wyższym poziomie. "Polska nauka uzyska zdecydowanie wyższą pozycję w światowych rankingach. To jest najważniejsza inwestycja, jaką można zrobić. Inwestycja w głowy, w dusze, formacje postaw młodych Polaków" - mówił.
"My potrzebujemy młodych elit(...). Każdy naród, każde państwo, żeby się rozwijać, potrzebuje elit, ale tych prawdziwych. Tych, które traktują swoją działalność nie jako okazję do wynoszenia się, tylko jako okazję do służby wszystkim Polakom" - dodał Gowin.
Poinformował, że Ministerstwo Finansów oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowały projekt ws. kredytów studenckich. "Dzisiaj te kredyty są w ogóle nieatrakcyjne. To, co proponują MF oraz BGK, to będzie szansą dla wielu młodych, zdolnych ludzi" - ocenił wicepremier.
Podczas sobotniego konwentu o szkolnictwie wyższym mówił też prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak zaznaczył, niektóre środowiska akademickie podnosiły kwestię, że reforma ministra nauki Jarosława Gowina doprowadzi do upadku mniejszych uczelni. "Otóż rozmawiałem o tym z panem wicepremierem (Gowinem) i mogę powiedzieć, że to są niepokoje nieuzasadnione" - zapewnił. Dodał, że PiS nie chodzi o to, by tworzyć "mechanizm, który powoduje, że wykształcenie wyższe coraz mniej znaczy".
"Naszym celem jest odbudowywanie, rewitalizacja polskiej inteligencji, w tym tradycyjnym tego słowa znaczeniu, związanej z etosem służby społecznej, z etosem patriotycznym, w dużej części (...) związanej z Kościołem, z katolicyzmem, czasem z innymi religiami. Chcemy do tych motywacji się odwołać, ale też dać młodym ludziom odpowiednią wiedzę" - powiedział prezes PiS.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ wni/ pż/ mrr/ amt/ mro/ rbk/ akw/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.