Trwa głosowanie na nagrodę publiczności Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2019

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do 16 czerwca internauci mogą głosować na wynalazców nominowanych do Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2019. Osoba, która uzyska najwięcej głosów, otrzyma nagrodę publiczności. Wśród nominowanych jest w tym roku Polka Marta Karczewicz, specjalistka od kompresji wideo.

Nagroda Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award) to wyróżnienie przyznawane corocznie od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy. Jego laureatami są naukowcy i inżynierowie, których wynalazki pomagają rozwijać technologię i znacząco polepszają jakość życia.

Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach przez jury złożone z międzynarodowych autorytetów w zakresie biznesu, polityki, nauki, środowisk akademickich i badań. Analizują oni wkład kandydatów w postęp techniczny, rozwój społeczny, dobrobyt gospodarczy i tworzenie miejsc pracy w Europie.

Poza tym, co roku przyznawana jest również nagroda publiczności. Zwycięzcę w tej kategorii wybierają spośród 15 finalistów internauci, głosując za pośrednictwem strony internetowej https://popular-prize.epo.org/ Głosowanie trwa do 16 czerwca.

W gronie nominowanych do tegorocznej Nagrody Europejskiego Wynalazcy znalazła się polska wynalazczyni Marta Karczewicz. Jest ona jedną z trójki finalistów w kategorii "Lifetime achievement" ("Całokształt osiągnięć"). Doceniona została za prace nad kompresją wideo; jej badania umożliwiły streaming wysokiej jakości plików wideo. O osiągnięciach Polki pisaliśmy już wcześniej. 

Laureatów tegorocznych nagród EPO poznamy 20 czerwca podczas ceremonii, która odbędzie się w Wiedniu.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło:  materiały prasowe European Patent Office

    Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera