Nauka dla Społeczeństwa

20.03.2023
PL EN
31.05.2019 aktualizacja 31.05.2019

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozszerza działalność Klubu Innowatora

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozszerza działalność Klubu Innowatora - to kierowana do studentów inicjatywa, która ma przybliżać ich do przedsiębiorców, przyszłych pracodawców, poprzez przedsięwzięcia edukacyjne i treningowe, służące wymianie wiedzy oraz doświadczenia.

KSSE współpracuje w ramach Klubu z Politechniką Śląską (wydziałem organizacji i zarządzania), Politechniką Częstochowską oraz Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. O przyjęciu do Klubu nowych członków, grupy 54 studentów Akademii WSB, przedstawiciele Strefy i uczelni poinformowali na czwartkowym spotkaniu prasowym.

Jak zaznaczyła wiceprezes KSSE Barbara Piontek, Klub Innowatora powstał w październiku 2017 r.; przyjęto wówczas do niego 30 pierwszych członków. Obecnie, po czwartkowym rozszerzeniu, zrzesza już 128 osób, w tym studentów z zagranicy – a także partnerów, którymi są firmy i mentorzy.

„Ideą Klubu jest kształcenie liderów, osób spełniających wymogi technologicznego rynku pracy, które będą – obok wiedzy - posiadały unikatowe kompetencje. Osadzenie Klubu w strukturze KSSE daje pewną nową jakość: uwzględniając akademicką strukturę przekazywania wiedzy włącza doń potencjał Strefy związany z wymiarem ekonomicznym czy technologicznym” - wyjaśniła Piontek.

W rozmowie z PAP wiceprezes KSSE uściśliła, że Klub Innowatora to oparta na założeniu pro bono platforma, koncentrująca się na systematycznym przekazywaniu wiedzy.

„Organizujemy spotkania, wyjazdy studyjne ze studentami, na uczelniach organizujemy coroczne Dni Innowatora, tworzymy możliwości odbywania praktyk, zakładamy do KSSE coachów, liderów, szkolimy z technik zarządzania, umożliwiamy zdobywanie certyfikatów, w ub. tygodniu odbywały się u nas szkolenia z technologii TRIZ (Teoria Rozwiązywania Zadań Innowacyjnych – PAP)” - wymieniała Piontek.

„Rozwijamy te działania, budujemy ich program, w zależności od potrzeb, które zgłaszają nasze firmy strefowe, jak i sami zainteresowani studenci” - zaznaczyła wiceprezes katowickiej strefy.

Jak dodała, Klub poszerza grono swych członków na podstawie zgłoszeń zainteresowanych. „Ogłaszamy możliwość przystąpienia do Klubu; w ramach naszej oceny taki student musi wykazać się pewną kreatywnością. Cały czas monitorujemy pracę i zaangażowanie tych studentów – i staramy się ich pobudzać, by odkrywali swój kreatywny i twórczy potencjał” - wyjaśniła Piontek.

Poza rozszerzeniem Klubu o nowych członków, KSSE ogłosiła w czwartek konkurs grantów: „Pomysł na biznes”. Studenci, członkowie Klubu, którzy najpierw, do końca czerwca zgłoszą się, a potem do 15 września przedstawią swoje biznesplany, będą mogli liczyć na wsparcie Strefy w ich wdrożeniu: w kwotach kolejno: 10 tys. zł, 5 tys. zł i 3 tys. zł.

W czwartek Akademia WSB i KSSE ogłosiły ponadto powołanie Akademii Lidera Klubu Innowatora – cykl zajęć związanych z budowaniem tzw. miękkich kompetencji liderów. Na razie zaplanowano dwa bloki tematyczne – pod hasłami: „Ja jako lider” i „Lider w działaniu”. Część zajęć poprowadzą przedsiębiorcy, dzielący się ze studentami własnymi doświadczeniami.

Utworzona ponad 20 lat temu KSSE wydała dotychczas 590 zezwoleń na działalność w strefie oraz - od ub. roku – kolejne decyzje o wsparciu w ramach nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji. Na ich podstawie firmy zainwestowały dotąd ponad 34 mld zł i utworzyły ponad 76,5 tys. miejsc pracy.

W ub. roku KSSE pozyskała 51 nowych inwestycji wartych ponad 2,5 mld zł, wobec 58 projektów za ponad 3,4 mld zł rok wcześniej. W 2018 r. inwestorzy zadeklarowali stworzenie co najmniej 2,1 tys. nowych miejsc pracy i utrzymanie ponad 20 tys. istniejących. Przedstawiciele Strefy akcentują, że jednym większych wyzwań stała się kwestia zapewnienia firmom oczekiwanych przez nie pracowników.

PAP - Nauka w Polsce, Mateusz Babak

mtb/ amac/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023