Sztuczna inteligencja tłumaczy płacz dziecka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z USA stworzyli program, który rozpoznaje przyczynę płaczu dzieci. W ten sposób potrafi wykryć zagrożenie, np. chorobę.

Czy dziecko chce jeść, jest zmęczone, trzeba je przewinąć, czy może czuje ból - na takie pytania muszą często odpowiadać rodzice.

Z pomocą przychodzą specjaliści od sztucznej inteligencji.

Wykorzystując techniki opracowane z myślą o rozumieniu mówionego języka, naukowcy z Northern Illinois Univesity (USA) opracowali program, który rozpoznaje przyczynę płaczu małych dzieci.

Algorytm jest w stanie np. ostrzec o chorobie. Co więcej, radzi sobie nawet w głośnym otoczeniu.

"Podobnie jak w języku, w różnych odgłosach płaczu zakodowanych jest wiele informacji związanych ze stanem zdrowia" - wyjaśnia współautorka pomysłu prof. Lichuan Liu.

Badacze liczą na wykorzystanie ich systemu w różnych sytuacjach i warunkach.

"Ostateczny cel to zdrowsze dzieci oraz mniejsza presja odczuwana przez rodziców i opiekunów" - podkreśla prof. Lichuan Liu.

"Chcemy nawiązać współpracę ze szpitalami i ośrodkami badań medycznych, aby uzyskać więcej danych oraz informacji na temat wymagań dla programu. Liczymy na wprowadzenie opartych na naszym systemie produktów do praktyki klinicznej" - dodaje badaczka.

Więcej informacji na stronie:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-06/caoa-fho060519.php

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozprzestrzenia się nowy podwariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie XEC

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Rząd: liczba 100-latków rośnie nieprzerwanie od 54 lat; jest ich już ponad 95 tys.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera