W Wiedniu nagrodzono najlepszych europejskich wynalazców

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Twórca zasilającej smartfony i laptopy baterii litowo-jonowej czy autor nowatorskiej metody oceny ryzyka wystąpienia przerzutów nowotworu - to niektóre osoby wyróżnione Nagrodą Europejskiego Wynalazcy 2019 podczas ceremonii, która odbyła się w czwartek w Wiedniu.

Nagroda Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award) to wyróżnienie przyznawane corocznie od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Laureatami nagród są naukowcy i inżynierowie, których wynalazki pomagają rozwijać technologię i znacząco polepszają jakość życia.

Jak podał w czwartek podczas ceremonii rozdania nagród prezydent EPO Antonio Campinos, tegorocznych zwycięzców wybrano spośród ponad 470 zgłoszeń.

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: badania, przemysł, małe i średnie przedsiębiorstwa, wynalazek z krajów nienależących do Europejskiego Urzędu Patentowego oraz całokształt osiągnięć (Lifetime Achievement Award). Oprócz tego, spośród wszystkich nominowanych w głosowaniu internetowym wybierany jest również laureat nagrody publiczności.

Laureatką nagrody za całokształt osiągnięć oraz nagrody publiczności została Hiszpanka Margarita Salas Falgueras. Stworzona przez nią technologia pozwala szybko replikować śladowe ilości DNA - do ilości, która pozwala na wykonywanie testów DNA. Wynalazek Falgueras znalazł zastosowanie m.in. w onkologii, śledztwach kryminalnych czy w archeologii.

Zwycięzcą w kategorii „Badania” został francuski naukowiec Jerome Galon. Opracowane przez niego narzędzie diagnostyczne Immunoscore pozwala lekarzom szybko i dokładnie ocenić ryzyko wystąpienia przerzutów u chorego na raka oraz dobrać odpowiednią terapię. Francuz zaproponował, aby opracowywać prognozę szans chorego w oparciu o siłę reakcji systemu immunologicznego organizmu - zamiast wyników badań samych komórek nowotworowych.

Za najlepszego wynalazcę z kraju nienależącego do Europejskiego Urzędu Patentowego uznamy został Japończyk Akira Yoshino - twórca rewolucyjnej baterii litowo-jonowej. Wynalazek Yoshino umożliwił rozpoczęcie ery przenośnej elektroniki użytkowej: baterie litowo-jonowe są dzisiaj powszechnie stosowane w urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe czy laptopy.

W kategorii „Przemysł” wyróżniono dwóch Austriaków: Klausa Feichtingera oraz Manfreda Hackla, którzy ulepszyli metodę przetwarzania plastikowych odpadów. Stworzona przez nich technologia pozwala przetwarzać znacznie więcej rodzajów plastiku niż było to dotychczas możliwe w granulki gotowe do ponownego zastosowania w przemyśle.

Spośród małych i średnich przedsiębiorstw nagrodzono natomiast Rika Breura z Holandii. Zainspirowany kolcami pokrywającymi skórę morskich jeżowców, stworzył on ekologiczną alternatywę dla toksycznej farby pokrywającej dna statków, która zapobiega osadzaniu się tam morskich organizmów - takich jak choćby glony.

Do Nagrody Europejskiego Wynalazcy nominowana była również Polka, Marta Karczewicz. Nominację otrzymała ona w kategorii "Lifetime achievement" ("Całokształt osiągnięć") za prace nad kompresją wideo, które umożliwiają dzisiaj oglądanie przez internet wysokiej jakości filmów.

Z Wiednia Katarzyna Florencka (PAP)

kflo/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło:  materiały prasowe European Patent Office

    Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera