Biuro rzeczy zagubionych i znalezionych - w telefonie?

Fot. PAP/Marcin Bielecki 20.07.2016
Fot. PAP/Marcin Bielecki 20.07.2016

Biuro rzeczy zagubionych i znalezionych - w telefonie? Takie rozwiązanie, na potrzeby tysięcy studentów i pracowników PWr, opracowali młodzi programiści z tej uczelni. Ich aplikacja pozwala zgłosić i odnaleźć zguby: legitymacje, portfele, urządzenia elektroniczne czy... części garderoby.

Telefon, pendrive, zegarek, rękawiczki, legitymacja, parasol czy portfel – takie przedmioty najczęściej zostawiają studenci na terenie Politechniki Wrocławskiej. Patryk Chojnacki i Tymoteusz Wojnarowski z Wydziału Informatyki i Zarządzania, pod okiem nauczyceiela akademickiego Oleksandra Yeroshkina, zaprojektowali mobilne biuro rzeczy znalezionych.

"To aplikacja bardzo prosta w użyciu i ma pomóc w kontakcie osobom, które coś zgubią lub znajdą na kampusie naszej uczelni. Będzie można ją pobrać na dowolne urządzenie z systemem Android" – mówi Patryk Chojnacki.

Tymoteusz Wojnarowski dodaje, że na politechnice - na różnych grupach facebookowych czy na portierniach budynków - często spotyka się ogłoszenia o zgubionych przedmiotach, które ktoś pragnie odzyskać. Ogłoszeń jest wiele, gdyż samych studentów na PWr jest 26 tysięcy, nie licząc 4 tys. pracowników.

Nie ma jednak wyznaczonego miejsca, w którym można by zgłosić znalezienie czyjejś zguby. "Można oczywiście przeczesać Facebook, chodzić po portierniach, salach wykładowych. Niestety takie znaleziska lądują w wielu miejscach" – stwierdza współautor aplikacji.

Młodzi programiści zaprojektowali aplikację "Lost and found", która - jak oceniają - "świetnie działa", a obsługa programu jest prosta i intuicyjna.

"Najpierw trzeba się zalogować, a potem kliknąć w moduł `znalezione` lub `zgubione`. Następnie wypełniamy formularz, w którym zaznaczamy szczegółowe informacje o znalezionym czy zgubionym przedmiocie. Chodzi o znaki szczególne, jakimi w przypadku telefonu są na przykład nazwa producenta, kolor czy informacja o pękniętej obudowie itp. Podajemy też miejsce znalezienia/zgubienia. W formularzu zamieściliśmy spis wszystkich budynków na kampusach PWr. Stworzyliśmy także podstawowe kategorie przedmiotów jak: elektronika, dokumenty, legitymacja studencka, części garderoby" – opowiadają studenci.

Pomysłodawcom zależało, żeby sposób weryfikacji był bardzo dokładny i od razu pozwalał wyeliminować niepasujące przedmioty. Określenie podstawowych cech, a najlepiej zdjęcie przedmiotu pomoże w sortowaniu ogłoszeń. Gdy zguba zostaje odnaleziona w wirtualnym świecie, pozostaje tylko umówić się na jej odbiór w "realu". Dlatego potrzebna jest wcześniejsza rejestracja i logowanie.

Od strony programistycznej aplikacja wykorzystuje dostępne ogólnie komponenty zgodne ze standardami projektowymi Material Design od Google. Studenci przyznają, że to pierwszy projekt zrobiony przez nich w całości samodzielnie. W przyszłości planują rozwinąć anglojęzyczną aplikację, uzupełniając ją o nowe języki, dostępność na platformie Apple i inne funkcjonalności proponowane przez użytkowników.

Autorzy aplikacji "Lost and found" licza na to, że ich projekt znajdzie zastosowanie na uczelni. Politechnika Wrocławska opisuje ich osiągnięcie na swojej stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w ub. roku akademickim w Polsce kształciło się 1,24 mln studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera