Ekologiczna organizacja Greenpeace bije na alarm z powodu szybko postępującej deforestacji na obszarach chronionych w Indonezji. W latach 2012-2018 objęła ona 1,2 miliona ha, co oznacza, że wyrąb ogarnął obszar niemal dwukrotnie większy niż przez poprzednie 7 lat.
Władze indonezyjskie omijają prawo przesuwając po prostu na mapach granice obszarów lasów chronionych - głosi opublikowany w czwartek w Dżakarcie raport Greenpeace.
W interesie przemysłu węglowego oraz papierni i przedsiębiorstw produkujących olej palmowy od 2012 roku wykreślono z mapy terenów chronionych 4,5 miliona ha lasów dziewiczych i innych obszarów chronionych; 1,6 miliona ha przekazano przedsiębiorstwom produkującym olej palmowy, papierniom i kopalniom - wskazano w raporcie.
Pożary pochłonęły w latach 2015-2018 ponad milion ha leśnych obszarów chronionych, chociaż - jak stwierdza raport - "pewne, dokładnie nieokreślone areały są jednocześnie włączane do obszarów chronionych".
Kierujący działalnością Greenpeace w południowo-wschodniej Azji Kiki Taufik oświadczył w czwartek, że władze indonezyjskie przesuwają na oficjalnych mapach granice lasów podlegających ochronie, aby umożliwić przedsiębiorcom rolnym poszerzanie plantacji na interesujących ich terenach.
Jakkolwiek tempo deforestacji Indonezji nieco w ostatnich latach zmalało, tylko w bieżącym roku pożary zniszczyły w tym kraju ok. 136 000 ha lasów, z których - jak podkreśla Greenpeace - 25 proc. znajdowało się pod ochroną. (PAP)
ik/ bjn/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.