Po raz pierwszy zaobserwowano, że dzikie świnie używają narzędzi

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

Świnie wisajskie, które w stanie naturalnym żyją na Filipinach, potrafią posłużyć się kawałkiem kory jako narzędziem do kopania. To pierwsza taka obserwacja dotycząca używania narzędzi wśród świniowatych – informują naukowcy w „Mammalian Biology”.

Od dawna wiadomo, że świnie domowe mają wysoką inteligencję, wrażliwość emocjonalną, rozwinięte zmysły i potrzeby społeczne.

Najnowsze badania przynoszą jednak prawdziwą sensację w odniesieniu do świniowatych. Okazuje się, że świnie wisajskie (Sus cebifrons), które w stanie naturalnym zamieszkują na Filipinach, potrafią w sposób spontaniczny używać narzędzi.

Świnie wisajskie zamieszkują obecnie jedynie na dwóch wyspach filipińskich. Należą do gatunków krytycznie zagrożonych.

Naukowcy zaobserwowali to u świń żyjących w ogrodzie zoologicznym w Paryżu. Samica o imieniu Priscilla posługiwała się kawałkiem drewna trzymanym w pysku, w celu wykopania wgłębienia mającego służyć za legowisko. Pierwsze obserwacje prowadziła Meredith Root-Bernstein w paryskim Menagerie du Jardin des Plantes w 2016 r.

Jak opisuje badaczka, dzika świnia oczyściła miejsce z liści, następnie ryjem pogłębiała dołek. W pewnym momencie wzięła do pyska kawałek kory o wymiarach ok. 10 na 40 cm, który leżał w pobliżu, i trzymając go w pysku energicznie kopała i odgarniała ziemię.

Następnie, w roku 2016 i 2017 Root-Bernstein i jej zespół zaobserwowali podobne zachowanie u innych świń, które kopały jamki za pomocą patyków. Zdaniem naukowców, takie zachowanie może być przekazywane społecznie, w obrębie rodziny.

W ostatnich dekadach używanie narzędzi udokumentowano u wielu gatunków zwierząt: u małp, ptaków czy ośmiornic. U dziko żyjących szympansów po raz pierwszy zaobserwowała je Jane Goodall w 1960 r.

Więcej tutaj. 

(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera