Uczelnie i instytucje

Resort nauki ogłosił listę 10 uczelni badawczych

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas rozstrzygnięcia konkursu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza", 30 bm. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.  Fot. PAP/Rafał Guz 30.10.2019
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas rozstrzygnięcia konkursu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza", 30 bm. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz 30.10.2019

Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB) przedstawiło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostały nimi: UW, PG, UAM, AGH, UJ, PW, GUM, PŚ, UMK i UWr. Uczelnie te mogą liczyć na wyższe finansowanie.

Listę 10 uczelni badawczych, wyłonionych w konkursie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB), ogłoszono w środę podczas uroczystości zorganizowanej przez resort nauki w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Uczelniami badawczymi zostały: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Uczelnie badawcze w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej.

"Szacujemy, że roczny koszt realizacji tego programu będzie wynosił ok. 500 mln zł. Te środki są zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie" - poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas spotkania z dziennikarzami po ogłoszeniu wyników konkursu.

Nad wyłonieniem listy uczelni badawczych pracował międzynarodowy zespół ekspertów. Jarosław Gowin zapewnił, że od początku założył, że nie będzie ingerował w prace zespołu i że proces wyłaniania uczelni badawczych musi być "wolny od nacisków politycznych". "Wyniki (...) w stu procentach pokrywają się z oficjalnymi rekomendacjami zespołu ekspertów" - zapewnił minister. 

Niektóre nagrodzone uczelnie po ogłoszeniu wyników przesłały PAP komentarze swoich władz. Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka zapewnił, że "zwiększenie środków finansowych na badania pozwoli kadrze akademickiej skoncentrować się w większym stopniu na działalności naukowej. Liczymy, że zaowocuje to kolejnymi innowacyjnymi wynalazkami opracowanymi w AGH. Mamy nadzieję, że pomoże nam to skutecznie konkurować z uniwersytetami z czołówki światowych rankingów".

Rektor UW prof. Marcin Pałys zapowiedział z kolei, że otrzymane w ramach programu środki finansowe pozwolą nam na realizację "ambitnych planów". Dzięki dodatkowym środkom UW chce rozwijać pięć priorytetowych obszarów badań. Z kolei rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde podkreślał, że status uczelni badawczej to ogromny prestiż, ale i wyzwanie. 

Jeden z prorektorów UJ prof. Stanisław Kistryn zapewnił z kolei, że udział w programie stał się dla jego uczelni okazją do przemyślenia na nowo wieloletniej strategii, głównie w obszarze badań naukowych, ale także pozostałych elementów misji uczelni. "Podstawowy nacisk kładziemy na kompleksową, ścisłą współpracę międzynarodową, tak przez bezpośrednie kontakty grup badawczych, jak i poprzez wieloaspektowe formy współdziałania w ramach sieci i zrzeszeń uniwersytetów z Europy i świata" - zaznaczył prorektor.

Do konkursu zakwalifikowało się 20 uczelni; znaczenie miało otrzymanie odpowiednich kategorii naukowych podczas ostatniej ewaluacji. Minister zaznaczył, że choć tylko połowa z tych uczelni będzie miała status uczelni badawczych - to w konkursie nie ma przegranych. "Każda z 20 uczelni dowiodła wysokiego poziomu" - ocenił. 

Dodał, że proces przygotowania do konkursu był dla tych placówek wielką szansą na zdefiniowanie na nowo swojej misji, mocnych i słabych stron. 

Te pozostałe 10 uczelni, które rywalizowały o miano uczelni badawczych, również otrzyma dodatkowe wsparcie finansowe: zwiększenie subwencji na okres 2020–2025 w wysokości 2 proc. subwencji uzyskanej w 2019 r. Uczelniami tymi są: Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Śląski.

We wnioskach ocenianych w konkursie przez zagranicznych ekspertów uczelnie przedstawiły m.in. analizę własnego potencjału oraz plany rozwoju. "Plany, które przedstawiła tu grupa 20 uczelni, to dopiero obietnice. Teraz te obietnice trzeba będzie zrealizować" - powiedział minister. Dodał, że realizacja tych będzie wyzwaniem i testem na przywództwo. "Te zmiany mogą być dokonane tylko wtedy, kiedy jeśli uczelnie w drodze demokratycznego, oddolnego wyboru postawią na silnych przywódców, którzy będą mieli wolę podążania ku doskonałości naukowej, ale także doskonałości dydaktycznej" - mówił minister podczas środowej uroczystości.

Zapowiedział, że ocena śródokresowa nastąpi po przeszło trzech latach, ale zgodnie z rekomendacjami ekspertów ministerstwo powinno na bieżąco monitorować postępy poszczególnych uczelni. Nowy konkurs planowany jest za 6 lat.

Jarosław Gowin ocenił, że wyłonienie uczelni badawczych jest zwieńczeniem wysiłku wielu osób, które pracowały nad reformami uczelni w Polsce. Dodał, że reformy te były unikatowym w skali Polski dialogiem pomiędzy rządem a środowiskiem akademickim, a także - wewnątrz środowiska akademickiego. 

"Mamy powody, by powiedzieć sobie wzajemnie, że daliśmy dobre świadectwo, pokazaliśmy, jak reformować państwo. (...) Wierzę głęboko, że kultura dialogu będzie towarzyszyła działaniom środowiska akademickiego oraz ministerstwa w następnych latach kadencjach i dekadach. A po drugie, że ta kultura dialogu rozszerzy się też na inne sfery życia społecznego w Polsce" - powiedział. 

Gowin podkreślił, że nakłady na szkolnictwo wyższe muszą rosnąć. "Musimy wykonać wysiłek, żeby przekonać nie tylko polityków, ale i opinię publiczną, że warto - w interesie Polski - zwiększyć nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe" - powiedział. 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala, Szymon Zdziebłowski

lt/ szz/ bko/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera