Festiwal o rdzennych kulturach i językach "Własnymi słowami" - od piątku w Warszawie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Projekcje filmowe, debaty na temat ochrony praw językowych i ratowania zagrożonych języków oraz wieczór różnorodności z tańcami i śpiewem odbędą się w ramach rozpoczynającego się w piątek 29 listopada festiwalu "Własnymi słowami".

Wydarzenie jest częścią europejskiego projektu COLING, koordynowanego przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

"Tempo i skala wymierania języków są niepokojące. Szacuje się, że w ciągu dwóch tygodni na świecie ginie średnio jeden język. Dlatego nasz wydział od lat popularyzuje wiedzę o wymierających językach oraz skutecznych sposobach przywracania ich do życia" – mówi dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału „Artes Liberales”.

W ramach festiwalu "Własnymi słowami" w warszawskiej Kinotece zaprezentowanych zostanie 10 filmów z Polski i zagranicy. Ich wspólnym mianownikiem jest różnorodność językowa świata. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. Wejściówki będą do odebrania w kasach Kinoteki od 22 listopada.

Podczas festiwalu odbędzie się też wystawa fotograficzna, która zaprezentuje życie małych społeczności i ich kulturę. Dodatkowo we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się debata ekspercka na temat ochrony prawnej języków oraz panel młodych aktywistów. Przygotowano też dyskusje na temat edukacji i sposobów ratowania małych języków oraz wieczór różnorodności, w trakcie którego będzie można usłyszeć piosenki wykonane po wilamowsku, galicyjsku i poznać brzmienie tradycyjnych instrumentów grekańskich.

Obecnie na świecie funkcjonuje ok. 7000 języków, z czego połowa jest zagrożona wyginięciem.

Organizatorzy festiwalu z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego chcą odwrócić ten niekorzystny trend wraz z naukowcami, aktywistami i przedstawicielami mniejszości językowych, którzy pod koniec listopada zjadą do Warszawy z całego świata.

Program wydarzeń wraz z opisem zaplanowanych projekcji filmowych znaleźć można na stronie wydarzenia. Festiwal odbywa się w ramach Tygodnia Różnorodności Językowej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Historyk: polski patriotyzm jest demokratyczny, niezwiązany z jednym światopoglądem

  • Źródło: Adobe Stock

    Powstał film „Polskość” - o stosunku Polek i Polaków do własnego kraju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera