Rośliny mogą uczynić życie zawodowe mniej stresującym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nawet niewielka roślina umieszczona w polu widzenia pracowników biurowych może przynieść korzyści w redukowaniu stresu – uważają naukowcy z University of Hyogo na Wyspie Awaji w Japonii.

Masahiro Toyoda, Yuko Yokota, Marni Barnes i Midori Kaneko badali praktyczne wykorzystanie roślin doniczkowych w obniżaniu poziomu stresu wśród pracowników, którzy zwykle są pozbawieni możliwości przebywania w zielonym otoczeniu.

We współczesnym społeczeństwie redukowanie stresu w pracy staje się palącą kwestią. Choć wielokrotnie dowodzono, że rośliny działają uspokajająco na osoby regularnie doświadczające stresowych sytuacji, w tym przypadku badano wpływ psychologiczny i fizjologiczny konkretnie roślin doniczkowych. Zamiast prowadzić eksperymenty w laboratorium, naukowcy mierzyli poziom stresu u pracowników prawdziwych biur.

„Aktualnie niewiele osób w pełni rozumie i wykorzystuje antystresowe właściwości roślin w miejscu pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się zweryfikować wpływ roślin na poziom stresu w prawdziwym biurze” – powiedział Toyoda.

Zespół sprawdzał zmiany w poziomie stresu fizjologicznego i psychologicznego przed i po umieszczeniu roślin na biurkach pracowników. W badaniu wzięły udział 63 osoby. Zalecono im, żeby w chwilach przemęczenia robili sobie przy biurku trzyminutowe przerwy.

Wszystkie rośliny wykorzystane w badaniu zostały wybrane przez uczestników, którzy potem postawili je na swoich biurkach (bierny kontakt z roślinami). Mieli także możliwość zajmowania się rośliną (aktywny kontakt). Badacze uznali, że oba rodzaje kontaktu miały wpływ na zmniejszenie poziomu stresu i zmęczenia. Uczestnicy mieli do wyboru kilka rodzajów roślin, m.in. niewymagające podłoża oplątwy, bonsai, kaktusy San Pedro, rośliny o ozdobnych liściach i sukulenty.

Naukowcy sugerują na łamach „ASHS HortTechnology”, że małe rośliny doniczkowe mogą być ekonomicznym sposobem na poprawę warunków w biurze. Dla firm ogrodniczych z kolei kwestia zdrowia psychicznego pracowników biurowych otwiera nowe obiecujące rynki zbytu. (PAP)

mrt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Holenderscy naukowcy opracowali projekt pasażerskiego samolotu elektrycznego

  •  02.10.2020.  EPA/ANTONIO BAT

    Chorwacja/ W Dubrowniku odnotowano najwyższą w historii kraju temperaturę morza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera