Aminokwas może znaleźć zastosowanie w leczeniu ALS

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naturalnie występujący aminokwas L-seryna może znaleźć zastosowanie w leczeniu ALS, poważnej choroby neurodegeneracyjnej - informuje „Journal of Neuropathology & Experimental Neurology”.

ALS, nazywane inaczej chorobą Lou Gehriga to postępująca choroba neurodegeneracyjna rdzenia kręgowego i neuronu ruchowego, która objawia się zanikami mięśni, niedowładami kończyn, stopniowym pogarszaniem sprawności ruchowej aż do całkowitego paraliżu mięśni oddechowych i śmierci. Do najbardziej znanych chorych na ALS należeli genialny brytyjski fizyk Stephen Hawking, czy właśnie Lou Gehrig, amerykański baseballista.

Naukowcy z Brain Chemistry Labs prowadzili doświadczenia na werwetach – małpach z rodziny koczkodanowatych w Behavioural Science Foundation, placówce położonej na Karaibach (wyspa St. Kitts). Pod wpływem wytwarzanej przez sinice neurotoksyny zwanej BMAA, u werwet doszło do agregacji nieprawidłowo sfałdowanych białek – zjawiska podobnego jak w przypadku ludzkich pacjentów z ALS. Został również aktywowany mikroglej, rodzaj komórek odpornościowych, w rdzeniu kręgowym i mózgu, podobny do tych, które występują we wczesnych stadiach ALS. Jednak u werwet, które otrzymały aminokwas L-serynę patologia odpowiadająca ALS była znacznie mniej nasilona.

L-seryna jest niezbędna w diecie człowieka, ponieważ jest również składnikiem proteaz serynowych, enzymów, które pełnią ważną funkcję w procesie trawienia białek. L-seryna często znajduje się także w tej części białka, która ulega fosforylacji - co ma istotne znaczenie dla procesu fałdowania cząsteczek białek.

Na razie w leczeniu objawów ALS stosuje się tylko dwa mało skuteczne leki spowalniające postęp choroby. Jeśli wyniki badań z udziałem ludzi potwierdzą rezultaty eksperymentu na werwetach, lekarze będą mogli skuteczniej pomóc chorym. Obecnie trwa obejmujące 50 chorych badanie kliniczne fazy II.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera