Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
15.03.2020 aktualizacja 15.03.2020

Spadek emisji dwutlenku azotu nad Włochami wskutek epidemii koronawisrusa

EPA/FABIO FRUSTACI 12.03.2020 EPA/FABIO FRUSTACI 12.03.2020

Nowe dane z satelity Copernicus Sentinel-5P ujawniły spadek zanieczyszczenia powietrza we Włoszech, dotyczący w szczególności emisji dwutlenku azotu – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Sentinel-5 Precursor - znany również jako Sentinel-5P - to pierwsza misja programu Copernicus poświęcona monitorowaniu naszej atmosfery. Satelita ma na pokładzie przyrząd - Tropomi do mapowania wielu gazów śladowych, takich jak dwutlenek azotu, ozon, formaldehyd, dwutlenek siarki, metan, tlenek węgla i aerozole - wszystkie one wpływają na powietrze, którym oddychamy, a tym samym na nasze zdrowie i klimat.

Nowe dane z satelity ujawniły spadek zanieczyszczenia powietrza we Włoszech. Zmniejszenie zanieczyszczenia jest szczególnie widoczne w północnych Włoszech, co zbiega się z ogólnokrajową blokadą mającą zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Choroba koronawirusowa (COVID-19) została niedawno ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia jako pandemia, a na całym świecie zgłoszono ponad 125 000 przypadków tej choroby. Gwałtowny wzrost liczby przypadków koronawirusa we Włoszech czyni je krajem o największej liczbie zachorowań poza Chinami.

„Spadek emisji dwutlenku azotu jest szczególnie widoczny w dolinie Padu w północnych Włoszech” - komentuje Claus Zehner z ESA, kierownik misji ESA Copernicus Sentinel-5P. „Chociaż mogą występować niewielkie różnice w danych z powodu zachmurzenia i zmieniającej się pogody, jesteśmy pewni, że ograniczenie emisji, które obserwujemy zbiega się z ograniczającą ruch i działalność przemysłową blokadą we Włoszech”- mówi.

„Copernicus Sentinel-5P Tropomi jest obecnie najdokładniejszym przyrządem do pomiaru zanieczyszczenia powietrza z kosmosu. Pomiary te, dostępne na całym świecie dzięki polityce bezpłatnych i otwartych danych, dostarczają kluczowych informacji obywatelom i decydentom” – zaznaczył Josef Aschbacher, dyrektor ESA ds. Programów Obserwacji Ziemi.

Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie i potrzebę ciągłego monitorowania jakości powietrza, także nadchodzące misje Copernicus Sentinel-4 i Sentinel-5 w ramach unijnego programu Copernicus będą monitorować kluczowe gazy śladowe i aerozole. Misje te dostarczą informacji na temat jakości powietrza, ozonu stratosferycznego i promieniowania słonecznego, a także monitorowania klimatu.

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023