Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
13.05.2020 aktualizacja 13.05.2020

Pogodne lekcje od meteorologów

Burzowe chmury w okolicy miejscowości Orły. PAP/Darek Delmanowicz  Orły 23.06.2018. Burzowe chmury w okolicy miejscowości Orły. PAP/Darek Delmanowicz Orły 23.06.2018.

Scenariusze lekcji o pogodzie - chmurach, wodzie i satelitach - przygotowali meteorolozy z IMGW. Nauczyciele moga wykorzystać prezentacje opublikowane na stronie instytutu, film edukacyjny “Klimat, woda i pogoda” oraz komiks o Weathermanie: bohaterze, który o pogodzie wie wszystko.

Trzy lekcje tematyczne: o chmurach, wodzie oraz o satelitach i radarach pojawiły się na stronie www.imgw.pl w zakładce Edukacja. Osią każdej lekcji jest prezentacja dla nauczyciela. Może on referować temat czytając prezentację lub wykorzystać ją udostępniając uczniom za pomocą odpowiedniego nośnika. Dla uczniów przygotowano fiszki do wydrukowania. Można je pobrać na komputer lub telefon.

Pierwsza lekcja dotyczy chmur. Jak przypominają meterolodzy, chmury fascynują ludzi od wieków. To one determinują informacje jakie jest prawdopodobieństwo danego zjawiska pogodowego. Chmury umożliwiają prognozę w danym terenie i czasie. Jak? Eksperci wyjaśniają to w materiałach edukacyjnych.

Kolejna lekcja omawia dane radarowe i meteorologię satelitarną. Autorzy zaznaczają, że dzięki satelitom uczniowie mogą zobaczyć to, co wydaje się niewidzialne, i sprawdzić co dzieje się dziesiątki kilometrów nad nimi.

Woda stanowi temat trzeciej lekcji. Dzięki pobranym materiałom nauczyciel będzie mógł wyjaśnić uczniom, jakie elementy pogody mają największe znaczenie w jej prognozie pogody. Uczniowie będą mieli okazję porozmawiać o opadach, w tym o śniegu.

Na stronie IMGW znajduje się również film edukacyjny „Klimat, woda i pogoda”. Zdaniem autorów, może on stanowić wprowadzenie do zajęć lekcyjnych. Kolejnym materiałem edukacyjnym jest komiks "Weatherman. Historia człowieka, który wiedział wszystko o pogodzie".

IMGW-PIB od ponad 100 lat specjalizuje się w meteorologii i zabezpiecza prognozy pogody dla Polski. Instytut dzieli się wiedzą w filmach edukacyjno-informacyjnych, magazynie naukowym – MHWM oraz popularno-naukowym Obserwatorze, który wkrótce będzie uruchomiony również w wersji online.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022