Dr hab. Wójcicka: wirus HCV jest wysoce zakaźny i może być przenoszony drogą płciową

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zapalenie wątroby typu C wywoływane przez wirusa HCV jest wysoce zakaźne i może być przenoszone poprzez krew oraz drogą płciową – powiedziała PAP dr hab. n. med. Anna Wójcicka z Warsaw Genomics, spółki naukowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Odkrycie tego wirusa zostało w 2020 r. uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. To najbardziej prestiżowe w nauce wyróżnienie otrzymali trzej badacze: Harvey J. Alter, Michael Houghton oraz Charles M. Rice. W uzasadnieniu Komitet Noblowski podkreślił, że patogen ten stał się poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie.

Dr hab. n. med. Anna Wójcicka z Warsaw Genomics, spółki naukowej Uniwersytetu Warszawskiego, powiedziała PAP, że wszyscy trzej laureaci mieli istotny udział w odkryciu wirusa HCV. Specjalistka mówiła o tym podczas spotkania w Centrum Informacyjnym Tygodnia Noblowskiego (zorganizowanym w Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego).

„Wirusem HCV dość łatwo można się zarazić, bo jest wysoce zakaźny i przenoszony poprzez krew oraz drogą płciową” - zaznaczyła. W Polsce prawdopodobnie około 200 tys. osób jest zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Kiedyś można było się nim zarazić w szpitalach, u kosmetyczek, a także w gabinetach stomatologicznych oraz podczas zabiegów wykonywania tatuażu.

„Dzięki odkryciu wyróżnionych w tym roku Nagrodą Nobla trzech badaczy potrafimy wirusa HCV wykrywać, a także - co bardzo ważne - jesteśmy w stanie skutecznie wyleczyć wirusowe zapalnie wątroby typu C. Nie przechodzi ono w chorobę przewlekłą, przy użyciu opracowanych leków możemy tego wirusa wyeliminować” – zapewnia dr hab. Wójcicka.

Dodaje, że pacjenci cierpiący na wirusowe zapalenie wątroby najczęściej przez wiele lat chorują bezobjawowo. Wirus przez 20-30 lat przebywa w ich organizmie i uszkadza wątrobę, doprowadzając do jej marskości i niewydolności, a także do rozwoju nowotworu. W tak zmienionej wątrobie często powstaje rak wątrobowo-komórkowy, który bardzo trudno jest leczyć.

Początkowo leczenie wirusowego zapalenia wątroby polegało na zwiększeniu reakcji odpornościowej chorego, jednak dzięki lepszemu poznaniu materiału genetycznego wirusa HCV, można było opracować leki, które potrafią go wyeliminować. Co istotne, terapie te są u nas refundowane i dostępne.

„Można zatem powiedzieć, że odkrycie tegorocznych Noblistów umożliwiło diagnozowanie obecności wirusa w organizmie, np. we krwi, którą chcemy podać pacjentowi podczas transfuzji. A po drugie pojawiła się możliwość wyleczenia tej choroby. Jesteśmy w stanie wykonać dosyć prosty test na obecność HCV, łatwo dostępny, co z kolei pozwala wcześnie rozpocząć leczenie zanim jeszcze wątroba ulegnie uszkodzeniu” – wyjaśnia dr hab. Wójcicka. 

PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • Prof. Janusz Lewiński. Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska (archiwum FNP).

    Prof. Janusz Lewiński - laureatem Nagrody FNP

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera