Uczelnie i instytucje

Czarnek: jeszcze w 2020 r. 6-procentowa podwyżka dla nauczycieli akademickich

Warszawa, 19.11.2020. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Mateusz Marek
Warszawa, 19.11.2020. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Mateusz Marek

Pracownicy uczelni zatrudnieni w publicznych szkołach wyższych otrzymają 6-procentowe podwyżki wynagrodzenia z wyrównaniem od października br. - poinformował PAP minister Przemysław Czarnek. Na podwyżki resort nauki przeznaczy w tym i w kolejnym roku łącznie miliard złotych.

"W 2020 roku przeznaczamy na ten cel 200 mln zł, w roku 2021 r. będzie to 800 mln zł" - powiedział PAP Czarnek. Dodał, że łącznie jest to ponad 20-procentowa podwyżka w stosunku do roku 2016. Nowa podwyżka ma być wypłacana z wyrównaniem za okres od 1 października br.

Minister wyjaśnił, że środki te zasilą pulę subwencji przeznaczonej dla uczelni. Ich rozdysponowaniem zajmą się rektorzy - wskazał Czarnek.

Rozporządzenie, które podnosi wynagrodzenie nauczycieli akademickich o 6 proc., jest obecnie przygotowywane w resorcie nauki.

O "trzyletnim procesie podwyżek na uczelniach" mówił w lutym 2019 r. ówczesny minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wyraził wówczas nadzieję, że przy sumowaniu pozwoli to w ciągu trzech lat podnieść wynagrodzenie na uczelniach mniej więcej o jedną trzecią. W lutym 2020 r. Gowin potwierdził, że resort zabezpieczył środki na ten cel.

"Nie będzie to transza tak wysoka, jak na to liczyłem - ale będzie. Wynagrodzenia na uczelniach wzrosną o ok. 6 proc." - zapowiedział wówczas Gowin. Podwyżki miały być wypłacane z wyrównaniem od stycznia.

W połowie stycznia br. sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu państwa na 2020 r. w części dotyczącej szkolnictwa wyższego i nauki oraz Polskiej Akademii Nauk. Ówczesny wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza zapewnił wówczas, że podwyżki są przewidziane, a przeznaczona jest na to rezerwa w kwocie niemal 802 mln zł. Wiceszef resortu przypomniał też, że pod koniec 2019 r. zrównano minimalne wynagrodzenia na uczelniach z instytutami PAN.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

    Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera