Jeden na trzech pracowników woli złożyć wypowiedzenie, niż wrócić do pracy stacjonarnej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wiele osób, które świadczą pracę z domu nie jest jeszcze gotowych na powrót do biura i może w ogóle nie chcieć powrotu do pracy stacjonarnej; z kolei ci, którzy godzą się na powrót, mogą mieć wobec pracodawcy określone wymagania - wynika z badań amerykańskiej firmy doradztwa personalnego Robert Half International.

Badanie objęło ponad 1000 dorosłych pracowników różnych amerykańskich firm, którzy w związku z panującą pandemią świadczą swoją pracę w pełnym wymiarze godzin z miejsca zamieszkania.

Według badania 34 proc. badanych pracujących z domu (ang. work from home, WFH) twierdzi, że wolałoby zrezygnować z pracy i szukać nowej, niż dalej świadczyć aktualną przy powrocie do pracy w biurze w pełnym wymiarze godzin. Prawie połowa badanych z kolei jest chętna do powrotu do pracy, ale w systemie hybrydowym.

Badanie ujawnia również, co pracodawcy mogą zrobić, aby ułatwić i zachęcić pracowników do powrotu do pracy w miejscu przez nich udostępnionym. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, najważniejszym aspektem okazują się być elastyczne godziny pracy - czyli przede wszystkim swoboda w ustalaniu własnego grafiku.

Według badanych, ważnym czynnikiem jest też możliwość samodzielnego zorganizowania swojej przestrzeni roboczej, na którą pozwalają stanowiska WFH - chodzi o miejsce pracy, które jest wolne od bodźców rozpraszających. Jako przykład respondenci podali brak konieczności prowadzenia pogawędek ze współpracownikami.

Okazuje się również, że pracownicy wolą luźny i swobodny ubiór, do którego przyzwyczaili się w domu, niż oficjalny, który czasami jest wymagany w pracy stacjonarnej.

A jeśli będą musieli wrócić do biura, nawet w niepełnym wymiarze godzin, pracownicy spodziewają się pewnych zmian. Przykładowo, chcieliby aby ich pracodawca pokrył koszty dojazdu do pracy, a także zapewniał wybraną formę opieki nad dziećmi.

„Wielu dyrektorów i prezesów firm chciałoby przywrócić stan normalności sprzed pandemii i zobaczyć swoich pracowników z powrotem w biurze” - tłumaczy Paul McDonald, starszy dyrektor wykonawczy w Robert Half International. „Jednak ponowne otwarcie branż niesie za sobą również nowe wyzwania dla osób prowadzących firmy - nie wszyscy pracownicy będą gotowi - lub chętni - do powrotu do biura, więc kluczowe znaczenie w powrocie do dawnego systemu będzie miało zachowanie elastyczności i reagowanie na ich potrzeby” - dodaje.

Jak wynika z ogólnoświatowych badań WFH to wciąż rosnący trend w pracy i doskonały sposób na jej uelastycznienie.

Źródło: https://rh-us.mediaroom.com/2021-04-06-1-In-3-Remote-Workers-May-Quit-If-Required-To-Return-To-The-Office-Full-Time-Robert-Half-Survey-Finds (PAP)

autorka: Agnieszka Niewińska - Lewicka

anl/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024 EPA/HARISH TYAGI

    Indie/ Rekordowa temperatura 52,3 stopnia C zarejestrowana w New Delhi

  • Fot. Adobe Stock

    BBC: AI wspiera poszukiwania partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny na świecie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera