„Klimat i my” – na tegorocznym Pikniku Naukowym w wersji online; już od soboty

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

„Klimat i my” – to hasło 24. Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie odbędzie się w wersji online. Tegoroczna, wirtualna edycja rozpocznie się w sobotę 8 maja i potrwa tydzień.

„Wyjdźcie z domów 8 i 9 maja, rozłóżcie koc, spójrzcie na otaczającą was przyrodę i bądźcie gotowi na eksperymenty. Koniecznie zabierzcie nas ze sobą – w swoich smartfonach, laptopach, tabletach. Będziemy czekać online z inspiracjami, pomysłami na doświadczenia do natychmiastowego wykonania i ciekawymi krótkimi filmami, przygotowanymi przez ponad stu autorów. Przekonacie się, jak niewiele trzeba, by zorganizować ciekawą naukową zabawę i zobaczyć coś, czego nie widzieliście, choć zawsze było na wyciągnięcie ręki” – zachęcają w zapowiedzi organizatorzy.

W weekend 8 i 9 maja odbędą się spotkania online prowadzone na żywo, które podzielone zostały na trzy bloki: propozycje dla najmłodszych (m.in. jak zrobić budki dla owadów, pojemniki na deszczówkę czy kosmetyki), najciekawsze eksperymenty i wieczór dla starszych piknikowiczów.

Na ten weekend zaplanowano również wiele warsztatów, spotkań, wykładów. Uczestnicy m.in. wybiorą się na wirtualny spacer po Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, pomajsterkują na rzecz środowiska, dowiedzą się o technologii dla klimatu czy poznają zieloną historię Warszawy. Obowiązują zapisy.

Z kolei w dniach 10-15 maja na stronie wydarzenia dostępne będą wirtualne namioty 110 instytucji, które przygotowały ponad 300 filmów. Wszystkie podzielone zostały na siedem bloków tematycznych: Strefa Przyszłości, Strefa Zdrowia, Strefa Kultowych Eksperymentów, Strefa Rodzinna, Strefa „Zrób to sam”, Strefa Cywilizacji oraz Strefa Gości Zagranicznych.

W tych dniach, a także poprzedzających Piknik na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć zapowiedzi, materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne.

Ponadto w tym roku Polskie Radio z okazji Pikniku Naukowego przygotowało dla swoich słuchaczy grę interaktywną. Jak poinformowano w komunikacie, użytkownik wciela się w rolę odkrywcy wyspy, w której znajdują się wspomniane wcześniej strefy tematyczne. Odkrywanie świata gry opiera się na odwiedzaniu stref i wykazywaniu się wiedzą odpowiadając na pytania w wybranym stopniu trudności. Celem jest zebranie jak największej ilości punków oraz zdobycie odznak.

Udział w Pikniku Naukowym Online potwierdziło wiele instytucji i organizacji ze świata nauki i kultury m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Nauki i Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Fundacja Marsz dla Nauki, Stowarzyszenie Robisz.to, Smart Kids Planet, NASK – Państwowy Instytut Badawczy, Ambasada Francji w Polsce, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Muzeum Warszawy.

Jak przypomniało Polskie Radio, Piknik Naukowy to największa w Europie popularnonaukowa impreza plenerowa.

Wszystkie szczegóły dotyczące m.in. programu czy zapisów dostępne na stronie: pikniknaukowy.pl, a także w mediach społecznościowych.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera