Po raz 23. przyznano nagrody w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Warszawa, 16.06.2021. Prezes PARP Małgorzata Oleszczuk (L) i Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki (P) podczas gali ogłoszenia laureatów Polskiego Produktu Przyszłości w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, 16 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. (mr) PAP/Mateusz Marek
Warszawa, 16.06.2021. Prezes PARP Małgorzata Oleszczuk (L) i Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki (P) podczas gali ogłoszenia laureatów Polskiego Produktu Przyszłości w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, 16 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. (mr) PAP/Mateusz Marek

Po raz 23. przyznano w środę nagrody w konkursie "Polski Produkt Przyszłości", organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nagrodzone zostały m.in. projekty z obszaru medycyny, biotechnologii czy elektroniki.

Przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz ich konsorcja rywalizowały o trzy nagrody główne po 100 tys. oraz wyróżnienia (25 tys. zł) i nagrody specjalne. Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono 219 projektów, o 123 więcej niż rok wcześniej.

„Skutki pandemii są często tragiczne, mierzone tą najwyższą ceną dziesiątków tysięcy ludzkich istnień. Są też dramatyczne jeśli chodzi o losy wielu polskich przedsiębiorstw, które bez winy ich właścicieli i pracowników doznały wielkiego szoku – wywołanego niekorzystną zmianą całego otoczenia biznesowego. Pamiętając o tej dramatycznej cenie, musimy patrzeć w przyszłość tak, jak ci którzy są głównymi bohaterami dzisiejszego wydarzenia – twórcy Polskiego Produktu Przyszłości. Musimy patrzeć w przyszłość od strony szans.” – powiedział obecny w Warszawie na gali wręczenia nagród wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Zdaniem wicepremiera pandemia otwiera nowe możliwości dla polskiej gospodarki.

„Zerwane zostały łańcuchy dostaw, w to miejsce mogą wchodzić dobre, nowoczesne, polskie produkty” – podkreślił Jarosław Gowin. Wspomniał również, że Polski model gospodarki opiera się nie na tworzeniu, a adaptowaniu rozwiązań technologicznych oraz na stosunkowo niskich kosztach pracy. „Z jednym i drugim wszyscy chcielibyśmy skończyć” – powiedział minister.

Nagrody i wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: przedsiębiorcom, naukowcom oraz wspólnym projektom nauki i biznesu.

W kategorii „Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy” nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł otrzymali twórcy innowacyjnego urządzenia AngioExpert do nieinwazyjnej diagnostyki zaburzeń krążenia naczyniowego metodą FMSF opracowane przez Angionica Sp. z o.o.

„Infekcji COVID-19 towarzyszy silne zaburzenie ze strony mikrokrążenia. Na podstawie pomiaru na tym urządzeniu jesteśmy w stanie oszacować ciężkość przebiegu infekcji. Ta nagroda to wyzwanie do dalszej pracy” – powiedział prof. Jerzy Gębicki, odbierający nagrodę w imieniu zespołu. „Dołożymy starań, aby nasz produkt nie był tylko kojarzony z zaszczytnym wyróżnieniem +Polski Produkt Przyszłości+ , ale był przynajmniej europejskim produktem przyszłości. Wydaje mi się, że unikalność tej metody pozwoli nam na to.” – wyraził nadzieję prof. Gębicki.

Wyróżnienia przyznano 4 firmom: CardioCube Sp. z o.o za głosowy system sztucznej inteligencji umożliwiający automatyczne zbieranie wywiadu lekarskiego w formie werbalnej konwersacji pomiędzy pacjentem i chatbotem zbudowanym w oparciu o technologię rozpoznawania mowy; Bioseco Sp. z o.o. za system do ochrony ptaków na farmach wiatrowych i utrzymania ciągłości produkcji zielonej energii; MNM Diagnostics Sp. z o.o za projekt Pan-cancer profiler – kompleksowe badanie diagnostyczne nowotworu pacjenta, oparte na sekwencjonowaniu całogenomowym oraz analizie danych z wykorzystaniem autorskich algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji; EXDIN Solutions Sp. z o.o. za procesory HPP nowej generacji przeznaczone do wysokociśnieniowego utrwalania żywności.

W kategorii "Wspólny Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Przedsiębiorcy" nagroda główna została przyznana firmie GeneMe Sp. z o.o. oraz Instytutowi Biotechnologii i Medycyny Molekularnej za produkt FRANKD – szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Przyznano również trzy wyróżnienia: Uniwersytetowi Śląskiemu w Katowicach i Ad Moto Rafał Zawisz za opracowanie autorskiej metody regeneracji katalizatorów DeNOx stosowanych w instalacjach energetycznych; Soley Sp. z o.o. i Instytut Badawczy Dróg i Mostów za narzędzie geotechniczne do wykonywania ścian gruntobetonowych; Uniwersytetowi Rolniczemu im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Hugo Green Solutions Sp. z o.o. za technologię HUGO służącą do przedsiewnego naświetlania nasion oraz powschodowego naświetlania roślin.

W kategorii "Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki" główną nagrodę otrzymał Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN za projekt VENTIL - urządzenie do niezależnej wentylacji płuc.

„Równo 20 lat temu odbierałem w ramach tego konkursu wyróżnienie za projekt medyczny. Badania nad projektem VENTIL zaczęliśmy dawno temu w Sztokholmie, a potem Mediolanie, ale osoby które nam najbardziej pomogły to byli niewątpliwie anestezjolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie” – powiedział prof. Marek Darowski, odbierający nagrodę w imieniu zespołu.

„Sądzimy, że wielu pacjentów po-covidowych skorzysta z tego urządzenia, bo niestety COVID-19 prowadzi do niehomogeniczności płuc – to znaczy, że każde płuco trzeba wentylować niezależnie” – dodał prof. Darowski

Wyróżnienia otrzymały: Kapsuła Badań Zmysłów – zintegrowany system narzędzi do diagnostyki i telerehabilitacji schorzeń narządów zmysłów (słuchu, wzroku, równowagi, powonienia, smaku) oraz narządu mowy (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu); Biodegradowalne materiały opakowaniowe poliestrowe i polisacharydowe zawierające funkcyjne substancje pochodzenia roślinnego (Politechnika Łódzka); Platformy do powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii Ramana z zastosowaniem do celów diagnostycznych i biomedycznych (Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk). Projekt otrzymał również Nagrodę Specjalną Ministra Edukacji i Nauki.

Podczas gali przyznano również nagrody specjalne. Nagroda Specjalna za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) trafiła do InnerWeb Sp. z o.o. za InnerWeb® – wirtualny strażnik, który chroni miejsce pracy i alarmuje, gdy powstają sytuacje niebezpieczne.

Nagrodę Specjalną za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę (na rynku nie dłużej niż 3 lata od dnia rozpoczęcia działalności) otrzymała Instalacja do recyklingu opakowań wielomateriałowych i odzysku aluminium – MALUCH 2 EU (Microwave Aluminium Carbon Hydrogen 2 Extraction Unit) firmy Usagi Sp. z o.o.

Nagroda Specjalna za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz Nagroda Specjalna Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii przypadła projektowi SOLHOTAIR – wysokowydajne, grzewcze powietrzne kolektory słoneczne (SOLHOTAIR Sp. z o.o.).

Nagrodę wspólną PARP i NCBR, przyznano za Bioniczną Protezę Ręki Zeus (Aether Biomedical Sp. z o.o.).

Konkurs jest współfinansowany z UE z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Gmach Politechniki Warszawskiej. (sp/awol) PAP/Szymon Pulcyn

    Politechnika Warszawska udostępni firmom aparaturę B+R

  • Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (aldg) PAP/Tytus Żmijewski

    Katowice/ Mrówczyńska: EuroScience Open Forum to impuls do rozwoju miasta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera