Dni Owada w sobotę i niedzielę w Krakowie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Pod hasłem "Szanujmy owady" od 19 do 20 czerwca odbędą się wykłady popularnonaukowe poświęcone m.in. samotności w świecie owadów, prezentacje motyli i owadów egzotycznych oraz roślin owadożernych, warsztaty dla dzieci i sesje entomologiczno-filmowo-fotograficzne. XIX Ogólnopolskie Dni Owada organizowane są stacjonarnie na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

W trakcie Dni Owada prezentowane będą kolekcje żywych owadów egzotycznych i krajowych - szkodników, owadów karmowych, owadów wodnych, koprofagów, owadów społecznych, leśnych i drapieżnych. Będzie można zobaczyć owady preparowane, obrazy ze skrzydeł motyli, kolekcję roślin owadożernych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz fotografie o tematyce entomologicznej. Zaprezentowana zostanie kolekcja motyli z Muzeum Arthropoda w Bochni, kolekcja motyli egzotycznych z Motylarni w Czaplach Wielkich oraz pokaz żywych motyli. Dla najmłodszych uczestników popularnonaukowego wydarzenia zorganizowane zostaną warsztaty oraz stanowiska, na których będzie można wykonać „owadzie” tatuaże i skorzystać z porad „owadziej” wróżki.

Na sobotę 19 czerwca zaplanowano trzy wykłady popularnonaukowe. Wykład o szacunku do owadów wygłosi prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiech. Wystąpienie „Czy ważka jest ważka etno, eko oraz entomologiczne rozważania na temat Odonata” poprowadzi dr Karolina Konieczna. Na pytanie o to, czy owady bywają samotne, odpowie prof. dr hab. Adam Tofilski. Wykłady odbędą się w godz.: 11.30-13.00.

O godz. 12.30 rozpocznie się sesja filmowo-fotograficzna poświęcona pamięci profesora Adama Grochowalskiego, zmarłego pracownika Politechniki Krakowskiej, pasjonata fotografii entomologicznej – m.in. motyli i roślin. "Godzinę wspomnień" poprowadzą Andrzej Grochowalski i prof. Kazimierz Wiech.

Dni Owada odbywają się w sobotę i niedzielę od 10.00 do 17.00, w budynku Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego przy Al. 29 Listopada 46 w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie

  • Prezentacja dla mediów na Zamku Królewskim w Warszawie, 13 bm. wystawy w ramach Europejskich Dni Archeologii 2023 (obm/dw) PAP/Marcin Obara

    Obchody 6. edycji Europejskich Dni Archeologii - od 14 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera