Kraków/ Pomiary studentów pomogą w zagospodarowaniu zieleni na AGH

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Krakowscy studenci zinwentaryzowali ponad dwa tys. obiektów przyrodniczych, mieszczących się na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej. Pomiary, polegające na zmierzeniu obiektów i określeniu ich pozycji na mapie, pomogą w planowaniu i zagospodarowaniu terenów zielonych na uczelni.

Tereny zielone - jak przypomniała w środowej informacji uczelnia - stanowią aż 60 proc. obszaru, którym dysponuje AGH i zajmują ok. 15 hektarów. W skład zinwentaryzowanych obiektów wchodzą: 1432 drzewa zwykłe, 39 drzew płaskich, 421 krzewów i 155 żywopłotów. Jak ustalono, największe z drzew mierzy 24 m wysokości; wśród najbardziej imponujących jest też drzewo o pniu o objętości 2,5 metra i żywopłot o długości 50 m.

Wykonane przez studentów pomiary pomogą w planowaniu i zagospodarowaniu terenów zielonych na uczelni, a także będą stanowiły podstawę do badań dendrologicznych i analiz zacienienia. Młodzi naukowcy dokładnie zmierzyli też tzw. małą architekturę, czyli m.in. ławki i kosze na śmieci.

Prace prowadzone były z wykorzystaniem różnych metod pomiarowych. 25 proc. drzew studenci określili na podstawie m.in. pomiaru długości ich cienia. "Kolejne 25 proc. zmierzyli metodą fotometryczną, 5 proc. metodą ortogonalną, 15 proc. przy użyciu dalmierza laserowego, 10 proc. przy użyciu tachimetru, a 20 proc. przy użyciu żyroskopu wbudowanego w smartfona" - podała uczelnia.

Zmierzone obiekty przeniesione zostały na mapę AutoCAD. AGH wskazała, że w tym celu wykorzystana została istniejąca już mapa bazowa, która "wyczyszczona" została ze zbędnych warstw obrazujących m.in. elementy uzbrojenia terenu. "Kompletna mapa ma być dostępna w formie umożliwiającej odtwarzanie jej na urządzeniach mobilnych" - podkreślono w informacji.

Jak wyjaśnił Sebastian Walczak, rzecznik Koła Naukowego Geodetów "Dahlta", głównym zadaniem mapy jest "odczytywanie atrybutów opisowych inwentaryzowanych obiektów, czy też przeglądanie zdjęć po kliknięciu tego obiektu na mapie". "Planowo chcemy, aby efekty projektu można było odtwarzać na popularnych przeglądarkach mapowych" - wskazał młody naukowiec. 

PAP- Nauka w Polsce

nak/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: według 90 proc. studentów koszty utrzymania w tym roku będą wyższe

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Warszawska

    Projekt mikrodomu studentów PW w finale międzynarodowego konkursu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera