W konkursach Lubelskiego Festiwalu Nauki mogą wystartować m.in. młodzi naukowcy, wynalazcy i studenci popularyzujący naukę

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

W ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 18-24 września 2021 roku pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”, do tej pory ogłoszono sześć różnych konkursów. Jest jeszcze czas dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, studentów i młodych naukowców do zgłaszania swoich filmowych opowieści o nauce.

Czas zgłaszania prac w czwartym z cyklu konkursów pod hasłem „Good idea!” dla uczniów szkół ponadpodstawowych z kraju i zza granicy został wydłużony do 18 lipca.

Celem czwartego konkursu jest stworzenie projektu innowacyjnego i kreatywnego wynalazku, który w najbardziej efektywny sposób ułatwiałby egzystencję wszystkich ludzi zamieszkujących Ziemię. „Niemalże każdy z nas boryka się z wyzwaniami dnia powszedniego. Co by się jednak stało, gdyby nagle ktoś wymyślił rozwiązanie dla niespodziewanych problemów? Co powiecie na łapacz myśli albo domowy recykling plastikowych butelek? Jak wyprać ubrania w podróży? Czy kubek z papieru może zastąpić ceramiczny? W jaki sposób doładować telefon, gdy padnie nam bateria i nie mamy powerbanka?" - zachęcają do udziału w konkursie organizatorzy na stronie internetowej UMCS.

Zadaniem uczestników jest stworzenie projektu wynalazku, który ułatwi codzienne funkcjonowanie mieszkańców naszej planety, a następnie nagranie filmu, który to zaprezentuje. „Maksymalna długość nagrania może wynosić 300 sekund. Konkursowe dzieło należy zamieść na portalu YouTube, a następnie przesłać link do nagranego materiału w formularzu zgłoszeniowym” - poinformowali organizatorzy.

Z kolei w ramach piątego konkursu „Nauka bez granic. Enjoy science!” do 18 lipca studenci w kraju i za granicą mogą zgłaszać filmy, które w ciekawy sposób pokażą specyfikę danej dziedziny nauki lub sztuki oraz jej osiągnięć. W nagraniu filmu, którego maksymalna długość może wynosić 300 sekund, mają przedstawić kierunek studiów, który wybrali i pokazać, jak wygląda „nauka od środka” z ich perspektywy. „Konkursowe dzieło należy zamieść na portalu YouTube, a następnie przesłać link do nagranego materiału w formularzu zgłoszeniowym” - czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Mari Curie-Skłodowskiej.

Natomiast w szóstym z cyklu konkursów „Power of science” doktoranci lub młodzi naukowcy „bez granic”, którzy prowadzą badania naukowe o charakterze międzynarodowym mogą zgłaszać do 15 sierpnia br. filmy, w których opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach i korzyściach, jakie wynikają z ich umiędzynarodowienia.

Pod uwagę brane będą osiągnięcia mające charakter międzynarodowy, takie jak udział w badaniach naukowych prowadzonych w zagranicznych ośrodkach naukowych, udział w zagranicznych konferencjach naukowych, realizacja międzynarodowego projektu badawczo-naukowego, etc.

Na laureatów konkursów czekają nagrody rzeczowe. Konkursy dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” ministra edukacji i nauki.

O kryteriach konkursów, sposobach wyłonienia zwycięzców oraz o pozostałych konkursach w ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki można przeczytać na stronie internetowej UMCS.

PAP - Nauka w Polsce

amk/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera