Uczelnie i instytucje

Śląskie/ Ponad 220 cudzoziemców będzie się uczyło języka polskiego online

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 220 studentów z różnych zakątków świata będzie poznawało język i kulturę polską podczas trzytygodniowych zajęć letniej szkoły, którą organizuje w sierpniu Uniwersytet Śląski. Zajęcia odbędą się online – poinformowała PAP śląska uczelnia.

„Do tej edycji zgłosiło się znacznie więcej osób niż możemy przyjąć, gdyż zostaliśmy wytypowani przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, jako jednostka, która przyjmuje jej stypendystów. Przyjętych zostanie 170 osób z NAWA. Licząc z uczestnikami kursu dla lektorów z zagranicy, w sumie w zajęciach weźmie udział ok. 220-230 osób” – powiedziała PAP prof. dr hab. Jolanta Tambor z dyrekcji letniej szkoły.

Jak dodała, wśród uczestników są słuchacze z różnych zakątków świata, w tym tak odległych krajów, jak Japonia czy Chiny.

Program kursu językowego obejmuje intensywną naukę języka polskiego – cztery godziny lekcyjne dziennie. Słuchacze będą mieli możliwość udziału w codziennych konsultacjach językowych. Kurs poprzedzi test kwalifikacyjny, który będzie decydował o przynależności do danej grupy językowej.

Zajęcia będą obywały się online w godzinach od 9. do 18. według czasu polskiego. „Jedynie zajęcia lektoratowe dla Japończyków i Chińczyków rozpoczną się o godz. 7.” – powiedziała Jolanta Tambor. Późnym wieczorem zaplanowano natomiast lektorat i konsultacje dla słuchaczy z obu Ameryk.

Tradycyjnie 15 sierpnia przeprowadzony zostanie „sprawdzian z polskiego”, w którym wybrany zostanie Cudzoziemski Mistrza Języka Polskiego.

Intensywnej nauce polskiego towarzyszyły będą wykłady i seminaria dotyczące naszej literatury, kultury, sztuki, historii, jak również gry i zabawy językowe. Program kulturalny umożliwi słuchaczom poznanie m.in. polskiej kinematografii. Zaplanowano spotkania muzyczne z muzyką dawną, klasyczną, ludową i współczesną.

„Program turystyczny obejmuje przygotowane specjalnie dla uczestników letniej szkoły wirtualne wycieczki m.in. do Cieszyna, w Beskidy, do Oświęcimia, na Górny Śląsk i do Krakowa” – podał Uniwersytet Śląski.

Zajęcia w letniej szkole odbędą się po raz 31. Rozpoczną się 1 sierpnia, a zakończą 22.

Jednym z głównych celów NAWA jest promocja języka polskiego. Cel ten jest realizowany m.in. przez organizowanie letnich kursów języka i kultury polskiej, w trakcie których uczestnicy mogą intensywnie uczyć się polskiego, rozmawiać w naszym języku oraz poznać Polskę. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera