Lubuskie/ Więcej par lęgowych rybołowa, nieco mniej odchowanych piskląt

źródło: Adobe Stock
źródło: Adobe Stock

Monitoring rybołowa w okresie lęgowym wykazał nieznaczny wzrost liczebności tych ptaków na obszarze woj. lubuskiego w porównaniu do ub. roku. Obecność ptaków wykazano na 10 stanowiskach – poinformował Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.

„W tym roku na wszystkich stanowiskach objętych monitoringiem potwierdzono zajęcie gniazda przez parę ptaków, choć nie w każdym odnotowano sukces lęgowy. Skuteczne lęgi wyprowadziło sześć par ptaków, które łącznie odchowały łącznie 16 młodych, czyli o dwa pisklęta mniej niż w roku 2020” – powiedział Bielewicz.

Dodał, że mimo nieco bardziej optymistycznych wyników ilościowych uzyskanych w br. w porównaniu z latami 2011-2020, rybołów w woj. lubuskim nadal pozostaje gatunkiem oscylującym na granicy wymarcia.

Od 10 lat na terenie woj. lubuskiego RDOŚ w Gorzowie z leśnikami oraz energetykami realizuje strategię ochrony tego gatunku, m.in. poprzez budowę sztucznych platform lęgowych na słupach energetycznych. To pozwoliło częściowo odbudować populację rybołowa w regionie i przywrócić go na tereny, na których niegdyś historycznie występował.

Rybołów jest jedynym gatunkiem ptaka drapieżnego w odniesieniu, do którego w Lubuskiem jest prowadzona stała kontrola stanu jego populacji na obszarze całego regionu. Monitoring ten prowadzony jest przez RDOŚ w Gorzowie, ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów oraz leśników.

Najważniejszymi ostojami rybołowa na Ziemi Lubuskiej jest obszar Puszczy Barlinecko-Gorzowskiej oraz tereny leśne w okolicach Lubska.

Rybołów (Pandion haliaetus) to drapieżny ptak wędrowny, osiągający masę do dwóch kg przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 170 cm. Ma brązowo-białe ubarwienie, charakterystyczny ciemny pas wzdłuż oczu i nieco nastroszone pióra na tyle głowy. Jego głównym pożywieniem są ryby.

Do Polski rybołowy przylatują najczęściej na przełomie marca i kwietnia, niekiedy nawet później. Po odchowaniu młodych, najczęściej pod koniec sierpnia, opuszczają nasz kraj. Z reguły wracają do tych samych gniazd przez kilkanaście lat. Ptaki te żyją nawet do 30 lat. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera