Uczelnie i instytucje

W piątek rozpoczyna się nowy rok akademicki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na blisko 400 polskich uczelniach ok. 1,2 mln studentów rozpoczyna w piątek 1 października nowy rok akademicki 2021/2022. Studenci pojawią się w murach większości uczelni, niejednokrotnie po dłuższej przerwie.

Według danych udostępnionych PAP przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB), w Polsce działają 373 uczelnie, w tym 225 uczelni niepublicznych, 121 publicznych i 17 kościelnych. Kadrę uczelni stanowi ponad 95 tys. osób. To dane na grudzień 2020 r.

Z najnowszych danych dotyczących liczby kształcących się studentów w Polsce wynika, że jest ich 1,17 mln (stan na grudzień 2020 r. wg danych udostępnionych przez OPI PIB). Większość z nich uczy się na jednym kierunku, ok. 39 tys. na dwóch, a ponad 1,8 tys. na trzech lub więcej. Przybliżona liczba studentów rozpoczyna studia w październiku - według OPI-PIB wahania w liczbie studentów nie są znaczące. Również z szacunków Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wynika, że zbliżona liczba studentów do tej z ostatniego roku akademickiego będzie w polskich uczelniach od października - przekazał PAP wiceprzewodniczący KRASP prof. Michał Zasada.

Wielu studentów ostatnie dwa lub trzy semestry uczyło się online ze względu na pandemię koronawirusa, więc będzie to dla części z nich pierwszy stacjonarny semestr.

GUS w czerwcowym komunikacie wskazało, że w ostatnich latach liczba studentów systematycznie zmniejszała się - z ok. 1,8 mln w roku akademickim 2010/2011 do ok. 1,2 mln w roku akademickim 2019/2020. Liczba ta wzrosła o prawie 1 proc. w roku akademickim 2020/2021.

Z danych GUS wynika, że w ostatnim czasie spada liczba absolwentów - z 497,5 tys. w roku akademickim 2010/11 do 293,4 tys. osób w roku akademickim 2019/20 (jedynie w roku akademickim 2016/17 zanotowano niewielki wzrost).

Resort edukacji i nauki poinformował PAP, że nie dysponuje danymi dotyczącymi liczby studentów zagranicznych, którzy rozpoczynają nowy rok akademicki 1 października. Najnowsze dostępne dane dotyczą poprzedniego roku akademickiego. "W semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 mimo pandemii na wszystkich poziomach studiów ogółem nie odnotowano spadku liczby studentów zagranicznych w porównaniu do roku ubiegłego. Liczba studentów z zagranicy wzrosła o ponad 4 tys. w stosunku do roku poprzedniego" - przekazało MEiN.

Z danych GUS opublikowanych w czerwcu wynika, że w 2020/2021 na polskich uczelniach kształciło się 84,7 tys. cudzoziemców. Najwięcej z nich pochodziła z Ukrainy (45,4 proc. wszystkich cudzoziemców). Na kolejnych miejscach byli Białorusini (11,5 proc.) i studenci z Indii (3 proc.).

Liczba studentów aktualnie uczących się w polskich uczelniach wyższych zostanie ustalona w listopadzie br., kiedy z uczelni napłyną ostateczne dane dotyczące skali naboru.

Rok akademicki rozpoczyna się 1 października, zaś kończy 30 września następnego roku i podzielony jest na dwa semestry. Ustalenie szczegółowego kalendarza - na który składają się m.in. terminy zajęć dydaktycznych, sesji egzaminacyjnych oraz przerw międzysemestralnych - leży w gestii każdej uczelni z osobna.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej nt. wyników rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

    Liczba studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2024/2025 wzrosła o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem

  • 06.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L), rektor SGH Piotr Wachowiak (P) i kanclerz uczelni Marcin Dąbrowski (C) na konferencji ,,Dodatkowe 200 mln zł na akademiki”, 6 bm. w wyremontowanym Domu Studenckim "Grosik" SGH w Warszawie. (ad) PAP/Leszek Szymański

    Wieczorek: resort nauki wspólnie z Warszawą planuje rozbudowę akademików na Jelonkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera