Pewna bakteria zjada "zły" plastik i produkuje "dobry"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Japońscy badacze odkryli bakterię, która potrafi rozkładać zaśmiecające środowisko PET - tworzywo sztuczne oparte na ropie. Jednocześnie produkuje biodegradowalne plastiki.

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z najbardziej palących problemów związanych z naturalnym środowiskiem - przypominają eksperci z japońskiego Nara Institute of Science and Technology. Odpady z tworzyw zalegają w oceanach i na lądach, szkodząc organizmom dzikim i ludziom. Do najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych należy PET czyli poli(tereftalan etylenu).

Japoński zespół na łamach „Scientific Reports” opisał tymczasem bakterię, która może pomóc w rozwiązaniu poważnego kłopotu na dwa sposoby. Po pierwsze, jest ona zdolna do rozkładania PET używanego do wyrobu butelek, ubrań, opakowań i całej masy innych produktów. Jednocześnie wytwarza substancję, którą można wykorzystać w charakterze tworzywa bezpiecznego dla środowiska.

„Niektóre bakterie posiadają odpowiednie enzymy do degradacji PET, plastiku sprawiającego najwięcej problemów środowisku. Nasze badania pokazały, że bakteria Ideonella sakaiensis zamienia PET w PHB - poli(3-hydroksymaślan) - jeden z polihydroksyalkanianów - plastik, który jest biodegradowalny” - wyjaśnia jeden z autorów publikacji, Shosuke Yoshida.

„Wierzymy, że odkrycie to może być ważne z punktu widzenia redukcji zanieczyszczeń plastikiem. Pokazaliśmy, że w bakterii I. sakaiensis degradacja PET i synteza PHB są z sobą funkcjonalnie połączone. Może to oznaczać nową ścieżkę, w której bakterie rozkładają trudny w przetwarzaniu PET i wykorzystują powstające substancje do syntezy biodegradowalnego plastiku PHA” - podkreśla specjalista.

Więcej informacji - na stronie publikacji źródłowej (https://bsw3.naist.jp/eng/courses/courses312.html). (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera