Uczelnie i instytucje

Równość płci w nauce: ważna solidarność w rodzinie, żłobki, sieci wsparcia

Warszawa, 12.05.2021. Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego (az/doro) PAP/Albert Zawada
Warszawa, 12.05.2021. Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego (az/doro) PAP/Albert Zawada

Kobietom trudniej wspinać się na wyższe szczeble kariery naukowej choćby dlatego, że często są równolegle kierowniczkami i wykonawczyniami w drugim projekcie: rodzinie. Aby likwidować przed kobietami bariery, ważna jest solidarność w podziale rodzinnych obowiązków, dobry dostęp do żłobków i przedszkoli, ale i obecność sieci wsparcia - mówili uczestnicy debaty For Women in Science.

Panel dyskusyjny odbył się w czwartek podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie (EFNI). Partnerem merytorycznym debaty był UN Global Compact Network Poland.

Prof. Ewa Łojkowska, biotechnolożka z Uniwersytetu Gdańskiego, przewodnicząca Jury Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, podsumowała, że na kolejnych etapach kariery akademickiej jest w Polsce coraz mniejszy odsetek kobiet. O ile wśród doktorantów - jak wymieniała - jest ich ok. 60 proc., to na poziomie habilitacji kobiet jest już tylko 40 proc., a wśród profesorów tytularnych panie stanowią 20-23 proc.

“To wynika nie z tego, że kobiety nie chcą czy nie potrafią robić kariery naukowej, a z tego, że w pewnym momencie kobiety zaczynają mieć dwie kariery obok siebie: naukową i rodzinną” - skomentowała prof. Łojkowska. Zaznaczyła, że w projekcie domowym wykonują one już większość nisko płatnej i nisko prestiżowej pracy. A w dodatku są tam nie tylko kierowniczkami projektu, ale i jego wykonawczyniami. Zdaniem prof. Łojkowksiej w momencie, kiedy kariera naukowa mogłaby się rozwijać, zaczyna być problem z połączeniem jej z pracą na rzecz rodziny.

Podała przykład, że choć urlop rodzicielski przysługuje zarówno kobietom, jak i mężczyznom, to na jej uczelni taki urlop wzięło zaledwie dwóch panów i aż 160 pań, choć liczba zatrudnionych tam kobiet i mężczyzn jest podobna.

Według prof. Łojkowskiej bez poprawiania dostępu do żłobków czy przedszkoli, ale także bez zwiększenia solidarności, partnerstwa w rodzinie sytuacja kobiet się nie polepszy.

Dr Karolina Pierzynowska, biolożka z UG dodała, że na drodze do kariery naukowej stają też niekiedy kobietom wymogi formalne. Paniom, które mają dzieci - lub mają plan, by dzieci urodzić - trudniej jest choćby zdecydować się na odbycie rocznego stażu na zagranicznej uczelni. A taki staż jest w niektórych programach konieczny, aby uzyskać prestiżowy grant czy kierować zespołem. Aby zrealizować taki staż, kobieta musi np. odłożyć na później decyzję o macierzyństwie lub wziąć ze sobą na staż dzieci. Ukłonem w stronę kobiet byłoby - w ocenie dr Pierzynowskiej - danie grantobiorcom większej możliwości wyboru, w jaki sposób pokażą swoją otwartość na współpracę z innymi zespołami. Niekoniecznie przecież musi być to roczny staż.

Dr hab. Monika Kędra, prof. w Zakładzie Ekologii Morza Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie zwróciła uwagę na kolejną sprawę: uwarunkowania kulturowe. Zaznaczyła, że w wychowaniu dziewcząt i chłopców wciąż obecne są stereotypy, co powinna robić dziewczynka, a co chłopiec; jak się powinni oni zachowywać i jak wyglądać. Dodała, że kobiety są też częściej swoimi pierwszymi krytykami, a mężczyźni "krytykę zostawiają innym". "Nie wierzymy w swoje możliwości, rzadziej aplikujemy o stanowiska" - powiedziała o kobietach prof. Kędra.

Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland zachęcał kobiety, by "z odwagą broniły swojej pozycji, bo ona jest im przynależna, wynika z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka".

Wyszkowski dodał, że rolę w likwidacji barier na drodze kariery kobiet mają również do odegrania mężczyźni. Zwrócił uwagę, że w swoim gronie, "w rozmowach w męskiej szatni", mężczyźni niekiedy powielają krzywdzące stereotypy. Warto, aby panowie, którym to przeszkadza, w takich rozmowach pokazywali swój sprzeciw. A to - jak zaznaczył - wymaga odwagi.

Prof. Kędra dodała, że ważne jest tworzenie sieci wsparcia kobiet. Jako przykład podała projekt Zostań Badaczką Akademii Młodych Uczonych PAN. W jej ocenie kluczowe jest to, by kobiety uwierzyły, że mogą osiągnąć sukces.

"Obniżajmy bariery dla kobiet, nie obniżajmy standardów. Dzięki temu szybciej dojdziemy do równości i różnorodności w nauce" - podsumowała dyskusję prof. Kędra.

Dr Pierzynowska przypominała, że na obecności kobiet w nauce skorzystają wszyscy. Jej zdaniem różnorodność jest choćby istotna w zespołach badawczych. Badaczka podała przykład, że kobiety w swojej pracy zwracają niekiedy uwagę na inne rzeczy, niż mężczyźni. “Jeśli nie będziemy się uzupełniać, nie dojdziemy tak daleko, jak razem” - powiedziała.

Wyszkowski mówił o tym, jak istotna jest równosć płci w kontkeście zrównoważonego rozwoju. Przypomniał, że “17 celów zrównoważonego rozwoju, włącznie z punktem piątym dotyczącym gender i celem 10. dot. nierówności, przyjęła pani premier Beata Szydło, a podpisał prezydent Andrzej Duda na Zgromadzeniu Ogólnym [ONZ - przyp. PAP] w 2015 r. To czasami bardzo ułatwia dyskusję” - powiedział.

Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 przyjęły wszystkie państwa członkowskie ONZ Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego w 2015 roku w Nowym Jorku. Zapisany w dokumencie cel 5. to “Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt”. A cel 10. to “Zmniejszyć nierówności w krajach i między krajami”.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera