Ołów zatruwa populacje amerykańskich orłów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ołów zatruwa populacje amerykańskich orłów. Głównym źródłem toksycznego metalu jest dla nich amunicja, obecna w ciałach ich zjadanych przez nich zwierząt.

Pierwsze tego typu, trwające osiem lat badanie pokazało szerokie zatrucie ołowiem bielików amerykańskich i orłów przednich na terenie Ameryki Północnej. Specjaliści z U.S. Geological Survey (USGS) i innych ośrodków badawczych oszacowali w tym czasie ekspozycję tych ptaków na ołów w latach 2010-2018. Przeanalizowali próbki pobrane od ponad 1,2 tys. orłów z 38 stanów, w tym Alaski.

Wcześniejsze analizy dotyczące populacji orłów dotyczyły tylko pojedynczych regionów.

„Badania wskazywały już na śmiertelne zagrożenie dla pojedynczych ptaków, ale ten nowy projekt po raz pierwszy pokazał konsekwencje zatrucia ołowiem tych majestatycznych ptaków na skalę populacji” - mówi Anne Kinsinger z USGS.

Okazuje się, że ołów powoduje spowolnienie wzrostu populacji bielika amerykańskiego o 3,8 proc. rocznie, a orłów przednich - o 0,8 proc.

„Jest to pierwsze badanie zatrucia ołowiem, prowadzone w skali kraju - i pokazuje niedostrzegane wcześniej wyzwania dotykające te drapieżniki. Wiemy teraz więcej o tym, jak ołów obecny w środowisku negatywnie wpływa na północnoamerykańskie orły” - podkreśla Todd Katzner, główny autor pracy opublikowanej w piśmie „Science”.

Ślady wielokrotnej ekspozycji na groźny metal ciężki dało się wykryć aż u połowy ptaków.

Krótkotrwała ekspozycja była przy tym częstsza w okresie zimy. To dlatego, że zwierzęta te zwłaszcza zimą żywią się także padliną. Zdarza się więc, że zjadają kawałki amunicji pozostałe po zabiciu zwierzęcia przez człowieka.

Starsze orły były przy tym bardziej zatrute, ponieważ z czasem spożywany ołów odkłada się w kościach.

„Wykonane w ramach badania modelowanie pokazuje, że ołów spowalnia wzrost populacji obu tych chronionych gatunków. Skutki nie są aż tak znaczące dla bielika, ponieważ jego endemiczne populacje rosną na terenie USA o 10 proc. rocznie. Jednak populacje orłów przednich nie są tak stabilne i z powodu dodatkowej śmiertelności mogą zacząć maleć” - ostrzega Brian Millsap, współautor badania.

Więcej informacji na stronie źródłowej (https://www.science.org/doi/10.1126/science.abj3068).

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera