Uczelnie i instytucje

Kraków/ Biblioteka AGH świętuje 100-lecie, od 9 do 20 maja dni otwarte

fot. AGH w Krakowie
fot. AGH w Krakowie

Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie świętuje 100-lecie i z tej okazji przygotowała dni otwarte – od 9 do 20 maja. Zainteresowani zwiedzą biblioteczne zakamarki, obejrzą okolicznościową wystawę, wezmą udział w turnieju szachowym, prelekcjach.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w środę przez AGH, Biblioteka Główna tej uczelni jest największą biblioteką techniczną w Krakowie i jedną z największych w Polsce. Księgozbiór AGH zapoczątkowały dary od osób prywatnych, głównie profesorów Akademii, instytucji w kraju i za granicą, w tym m.in. od Marii Skłodowskiej-Curie. Noblistka, działająca w ramach Komitetu Współpracy Intelektualnej Ligii Narodów, zorganizowała wymianę czasopism francuskich w zamian za publikacje naukowe pracowników uczelni. W ten sposób księgozbiór wzbogacił się o francuskie czasopismo „Przegląd metalurgiczny” - prenumerowane do dnia dzisiejszego.

W 1929 r. gromadzone zbiory zostały przeniesione do pomieszczenia w nowo powstałym gmachu Akademii Górniczej przy al. A. Mickiewicza 30. Księgozbiór pomieścił się wówczas w 95. skrzyniach.

W 1938 r. księgozbiór Biblioteki liczył ponad 17 tys. tomów, w tym 5 tys. woluminów czasopism.

Obecnie Biblioteka Główna AGH obejmuje ponad 265 tys. elektronicznych książek i ok. 8,5 tys. tytułów czasopism. Budynek Biblioteki zajmuje ponad 6 tys. mkw. powierzchni, w której znajduje się ponad 930 tys. zbiorów – książek, czasopism, specjalistycznych publikacji. Na zbiory AGH składają się także zbiory kartograficzne i rękopisy, również rozprawy doktorskie obronione w AGH. Biblioteka oferuje dostęp do kilkudziesięciu naukowych baz danych i innych źródeł elektronicznych, a także do książek i czasopism elektronicznych. Na czytelników czeka ponad 200 miejsc w czytelniach Biblioteki, w tym specjalnie wyciszone miejsca do pracy indywidulanej.

Biblioteka jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, za co kilkukrotnie była nagradzana. Przed głównym wejściem do budynku znajduje się podjazd ułatwiający wejście do środka dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W bibliotece wydzielone jest stanowisko komputerowe dostosowane dla osób z dysfunkcją narządu ruchu korzystających z katalogu komputerowego. Dla czytelników nie(do)słyszących istnieje możliwość tłumaczenia informacji na język migowy. W Czytelni Głównej znajduje się stanowisko komputerowe dostosowane dla osób nie(do)widzących.

Z okazji jubileuszu 100-lecia biblioteki od 8 do 20 maja obowiązuje amnestia dla czytelników przetrzymujących książki – w tych dniach można je oddać do Biblioteki bez konsekwencji finansowych.

W programie dni otwartych, od 9 do 20 maja, goście Biblioteki Głównej m.in. zwiedzą jej zakamarki, obejrzą okolicznościową wystawę, wezmą udział w turnieju szachowym, prelekcjach.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera