Specjaliści z Politechniki Gdańskiej opracowali nowy typ generatora prądu

Prototyp pięciofazowego generatora. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Prototyp pięciofazowego generatora. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Grupa specjalistów z Politechniki Gdańskiej opracowała nowatorski generator prądu przeznaczony np. do elektrowni wiatrowych czy wodnych. Po pierwsze nie wymaga drogich magnesów trwałych, a po drugie jest dużo bardziej niezawodny, niż obecne modele.

Naukowcy i inżynierowie z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej stworzyli nowy rodzaj indukcyjnego generatora elektryczności. Uniwersalne urządzenie może wytwarzać prąd w elektrowniach różnego typu, np. wiatrowych, wodnych, czy gazowych.

Według projektantów nadaje się też do użycia wojskowego, np. w czołgach czy pojazdach opancerzonych.

Twórcy wynalazku wyjaśniają, że główna nowość polega na zastosowaniu pięciofazowego uzwojenia sterującego. To duża zaleta. W generatorach trójfazowych, utrata zasilania w jednej z faz unieruchamia urządzenie. Pięciofazowy generator sobie z taką sytuacją poradzi.

„Generatory z trójfazowym uzwojeniem sterującym są powszechnie dostępne na rynku, natomiast nie ma maszyn z uzwojeniem sterującym pięciofazowym. Jesteśmy pionierami w tym zakresie” - wyjaśnia dr inż. Grzegorz Kostro, jeden z konstruktorów.

„Dotychczas nie został opracowany taki prototyp, ponieważ problem polega na tym, by opracować takie uzwojenie sterujące, które nie będzie sprzęgało się z uzwojeniem mocy bezpośrednio, tylko poprzez zwarte uzwojenie wirnika oraz dołączyć do tego dedykowany układ sterowania. Nam się to udało” - podkreśla.

Przy awarii jednej fazy, wydajność spadnie tylko 10-15 proc.

„Trzeba zaznaczyć, że jesteśmy jedynym zespołem, który podjął się skonstruowania takiego prototypu w Polsce. Nie spotkaliśmy się też z takimi badaniami na świecie” - mówi dr inż. Michał Michna, członek zespołu.

Kolejna zaleta maszyny to brak w niej obecności drogich magnesów trwałych.

„Obecnie stoimy w obliczu kryzysu energetycznego, a jedną z możliwości dywersyfikacji źródeł energii jest pozyskiwanie jej jak najczęściej ze źródeł ekologicznych, na przykład poprzez farmy wiatrowe” - zwraca uwagę kierujący pracami dr dr inż. Roland Ryndzionek.

„Do jego budowy nie używamy bowiem magnesów trwałych, powszechnie stosowanych w innych tego typu urządzeniach. Problemem jest ich pozyskanie na masową skalę, ponieważ rynek magnesów został zupełnie zmonopolizowany przez Chiny. Dzięki naszemu pomysłowi możemy uniezależnić się od rynków azjatyckich. Urządzenia bez magnesów trwałych są niezwykle pożądane, więc jesteśmy pewni, że nasz generator wzbudzi zainteresowanie, zwłaszcza na rynku europejskim” - wyjaśnia.

Teraz jego zespół pracuje nad ulepszoną, bezszczotkową wersją generatora.

Więcej informacji na stronie: https://pg.edu.pl/aktualnosci/2022-05/piec-faz-i-brak-magnesow-trwalych-naukowcy-z-pg-stworzyli-nowy-typ-generatora

PAP - Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.05.2024. Na zdjęciu Michał Gramatyka  PAP/Jarek Praszkiewicz

    Wiceminister cyfryzacji: posłowie mają święte prawo korzystać z AI przy pisaniu interpelacji

  • Fot. Bartosz Bańka/PG

    Twórcy bolidu PGR-08 planują udział w międzynarodowych zawodach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera