Uczelnie i instytucje

Rzym/ Rozmowy szefa MEiN z władzami Uniwersytetu "La Sapienza” o współpracy w dziedzinie medycyny

Fot. Adobestock
Fot. Adobestock

Rozmowa o rozwoju współpracy akademickiej w dziedzinie medycyny to główny temat spotkania szefa MEiN Przemysława Czarnka z prorektorem ds. polityki internacjonalizacji Uniwersytetu Rzymskiego "La Sapienza". W obecności szefa MEiN KUL podpisał też porozumienie o współpracy m.in. z tą instytucją.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przebywał w poniedziałek we Włoszech.

Szef MEiN spotkał się m.in. z prorektorem ds. polityki internacjonalizacji Uniwersytetu Rzymskiego "La Sapienza". Głównym tematem spotkania była kwestia rozwoju współpracy akademickiej w dziedzinie medycyny - podał resort na stronie internetowej. Dodano, że ta włoska uczelnia jest pod względem liczby studentów jednym z największych uniwersytetów na świecie.

"Jako Minister Edukacji i Nauki chcę być gwarantem zaangażowania polskiego rządu w zakresie współpracy" – mówił minister Przemysław Czarnek. Szef MEiN podkreślał, że celem wspólnych działań polskich i włoskich naukowców jest wszechstronna troska o dobro pacjenta.

Czarnek zapowiedział organizację w Polsce międzynarodowej konferencji poświęconej nowoczesnym terapiom onkologicznym. W wydarzeniu wezmą udział naukowcy z Medical College of Wisconsin, z którymi szef MEiN spotkał się podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.

W spotkaniu na Uniwersytecie Rzymskim "La Sapienza" uczestniczyli rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz Prezes Agencji Badań Medycznych, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju sektora biotechnologii i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński. Podczas wizyty władze KUL oraz Uniwersytetu "La Sapienza" podpisały list intencyjny dotyczący współpracy akademickiej.

"Współpraca naukowo-badawcza z Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem +La Sapienza+ w Rzymie jest gwarantem wysokiego poziomu studiów medycznych na KUL, które rozpoczną się w najbliższym czasie" – powiedział cytowany w komunikacie uczelni rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

KUL i Uniwersytet Rzymski "La Sapienza" zadeklarowały m.in. zaangażowanie w działania w zakresie projektów: INOFLAM – obejmującego badania laboratoryjne i kliniczne chorób zwyrodnieniowych, takich jak zwłóknienie, nowotwory i choroby serca, oraz ANDROMEDA – skupiający się na ekstrakcji i identyfikacji naturalnych antybiotyków i leków przeciwzapalnych wytwarzanych przez organizmy jednokomórkowe w warunkach nieważkości (mikrograwitacji).

Jak podało biuro prasowe KUL, uczelnia ta jesienią 2023 r. rozpocznie kształcenie przyszłych lekarzy. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób. Wcześniej Instytut Nauk o Zdrowiu KUL nawiązał również ścisłą współpracę z Medical College of Wisconsin w USA w zakresie wymiany akademickiej i badań medycznych, głównie w zakresie onkologii.

Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że dzięki współpracy z najlepszymi uczelniami na świecie, studenci medycyny na KUL będą mogli zdobywać wiedzę na podstawie najnowszych badań i od najwybitniejszych specjalistów.

"Rozwijanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych, klinicznych i społecznych, współpraca w zakresie badań naukowych i medycznych w szpitalach i na terenie uczelni medycznych oraz rozszerzenie i wzmocnienie zdolności i potencjału zarówno pracowników i studentów to tylko niektóre z możliwości jakie dają podpisane dziś porozumienia" – zaznaczył rektor KUL.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera