Przeciwciała przeciw COVID-19 można produkować w kurzych jajach

Adobe Stock
Adobe Stock

Podając kurom trzy szczepionki przeciw COVID-19 naukowcy spowodowali, że znoszą one jaja z przeciwciałami skierowanymi przeciwko SARS-CoV-2. Oczyszczone przeciwciała okazały się skuteczne w neutralizowaniu wirusa.

Na łamach periodyku „Viruses” naukowcy z University of California, Davis opisali nowatorską metodę uzyskiwania przeciwciał przeciw SARS-CoV-2. Wytwarzają je w kurzych jajach.

„Z pomocą kur można wyprodukować mnóstwo przeciwciał - mówi prof. Rodrigo Gallardo, autor publikacji. - Oprócz niskich kosztów wytwarzania tych przeciwciał przez kury, można je szybko aktualizować z pomocą kolejnych, nowych antygenów, co pozwoli na ochronę przed kolejnymi wariantami wirusa” - wyjaśnia badacz.

Ptaki produkują przeciwciała typu IgY, które są podobne do ludzkich IgG. Nie powodują dzięki temu alergii czy innych niepożądanych reakcji układu odpornościowego. Jedna kura znosi średnio 300 jaj rocznie.

Prof. Gallardo i jego koledzy "skłaniają" kury do produkcji przeciwciał, podając im po dwie dawki trzech różnych szczepionek skierowanych przeciw białku kolca SARS-CoV-2. Oczyszczone przeciwciała okazały się skuteczne w neutralizowaniu wirusa.

Jeszcze skuteczniej działały przeciwciała pobrane z krwi kur, ale do dużych ilości tych przeciwciał dostęp jest utrudniony.

Badacze liczą w pierwszej kolejności na zastosowanie produkowanych w jajach przeciwciał do ochrony szczególnie zagrożonych osób. Mówią np. o produkcji zawierającego przeciwciała spreju. (PAP)

autor: Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera