Uczelnie i instytucje

Na UKSW otwarto kompleksowe Laboratorium Druku 3D

Dziekanów Leśny, 21.07.2022. Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW w Dziekanowie Leśnym, 21 bm. (tg/doro) PAP/Tomasz Gzell
Dziekanów Leśny, 21.07.2022. Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW w Dziekanowie Leśnym, 21 bm. (tg/doro) PAP/Tomasz Gzell

Na UKSW otwarto pierwsze w Polsce Laboratorium Druku 3D, które w kompleksowy sposób będzie przeprowadzać proces wytwarzania przyrostowego: od projektowania poprzez analizę laboratoryjną, ewaluację aż do wykonania produktu m.in. ze stopów renu, miedzi czy srebra.

Działanie jednostki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zainaugurował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Minister przekazał także czek na blisko 6 mln zł.

Jak informuje uczelnia dzięki tym środkom UKSW będzie rozwijać badania nad drukiem 3D. Dofinansowany projekt zakłada opracowanie nowych polskich materiałów metalicznych na potrzeby technologii wytwarzania przyrostowego, skupiając się na stopach renu, miedzi i srebra.

"Bardzo się cieszę z tego, co tu dzisiaj się dzieje. Te rzeczy są niezwykle ważne z punktu widzenia nauki. Rozwój Uniwersytetu w ostatnich latach jest imponujący. Koncepcja laboratorium druku 3D i możliwości, jakie są z tym związanie i fakt, że to jest wiodący ośrodek tego rodzaju w Polsce nie pozostawia wątpliwości, że takie inicjatywy trzeba wspierać" - powiedział minister Przemysław Czarnek, cytowany w komunikacie uczelni.

Podano w nim, że Laboratorium Druku 3D umożliwia realizację prac badawczych i wdrożeniowych z udziałem krajowych oraz zagranicznych partnerów naukowych i przemysłowych. Pracownię tworzą trzy sekcje: kwantowo-mechanicznego modelowania nowych materiałów, wytwarzania i badania opracowanych rozwiązań oraz opracowywania parametrów druku 3D.

Dziekanów Leśny, 21.07.2022. Prezentacja drukarki 3D podczas inauguracji Laboratorium Druku 3D w ramach Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW  (amb) PAP/Tomasz Gzell
Dziekanów Leśny, 21.07.2022. Prezentacja drukarki 3D podczas inauguracji Laboratorium Druku 3D w ramach Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW  (amb) PAP/Tomasz Gzell

"Otwarcie nowej jednostki badawczej jest krokiem w przyszłość Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ten sposób odpowiadamy na potrzeby obecnej transformacji przemysłowej, obejmującej zielone technologie i nowoczesne technologie produkcji" – podkreślił rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Laboratorium Druku 3D jest pierwszą w kraju i jedną z niewielu w Europie, komórką badawczą zdolną do prowadzenia prac badawczych i wdrożeniowych w pełnym zakresie - od wstępnych koncepcji bazujących na modelach numerycznych, aż do gotowego produktu. Badania prowadzone są przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu – m.in. urządzenia Aconity MINI do wytwarzania przyrostowego w technologii topienia laserowego w złożu proszku – potocznie nazywanego drukarką 3D w metalu. Jest to pierwsze takie urządzenie w naszej części Europy.

Oprócz projektów badawczych laboratorium będzie współpracować z instytutami i firmami, które zajmują się opracowywaniem nowych materiałów i chcą m.in. stworzyć ich prototypy.

Nowe laboratorium będzie częścią Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW, które powstaje w podwarszawskim Dziekanowie Leśnym. Centrum pozwoli na rozwój UKSW w dziedzinie nauk cyfrowych. Przyczyni się także do stworzenia nowatorskich rozwiązań technologicznych, które zostaną wdrożone w gospodarkę i pozwolą na realizację zadań związanych z transformacją cyfrową.

Oprócz Laboratorium Druku 3D na trzecim kampusie Uniwersytetu w Dziekanowie Leśnym znajdą się m.in. superkomputer CATO, narzędzia do tworzenia trójwymiarowych materiałów interaktywnych, zaawansowane oprogramowania komputerowe czy nowoczesny sprzęt RTV. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera