"The Guardian": Eksperci ostrzegają, że zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko demencji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zanieczyszczenie powietrza może przyspieszać rozwój demencji i spadek zdolności poznawczych u osób starszych - ostrzegają eksperci rządowi z Wielkiej Brytanii, cytowani przez "The Guardian". Przyczyną jest wpływ zanieczyszczeń na układ krążenia i przepływ krwi do mózgu.

Brytyjski komitet badający medyczne skutki zanieczyszczeń powietrza (Committee on the Medical Effects of Air Pollutants) opublikował raport po zapoznaniu się z prawie 70 badaniami analizującymi wpływ emisji zanieczyszczeń na mózg człowieka - pisze w artykule omawiającym publikację dziennik "The Guardian".

Z raportu wynika, że zanieczyszczenie powietrza może przyspieszać spadek zdolności poznawczych i jest czynnikiem ryzyka wystąpienia demencji u osób starszych. Eksperci wyjaśniają, że jest to spowodowane tym, że emisje, które dostają się do układu krążenia negatywnie wpływają na przepływ krwi do mózgu.

"Konsekwentnie przeanalizowane dane epidemiologiczne wskazują na związek między przewlekłym narażeniem na działanie zanieczyszczeń powietrza a zaburzeniem zdolności wzrokowo-przestrzennych, a także pogorszeniem zdolności poznawczych i zwiększonym ryzykiem demencji" - twierdzą autorzy dokumentu.

Dodają, że wyniki różnych badań nie wskazują jednoznacznie, które zanieczyszczenia mogą mieć największy wpływ na takie skutki medyczne. Zaznaczają też, że "rezultaty są zróżnicowane w odniesieniu do innych domen poznawczych, takich jak funkcje wykonawcze, koncentracja, pamięć, mowa i łagodne zaburzenia poznawcze. Badania neuroobrazowe ciągle wykazują związek między ekspozycją na zanieczyszczenia a zanikiem istoty białej mózgu".

Według danych brytyjskiej służby zdrowia (National Health Service) około 850 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii zmaga się z demencją. Prognozowane jest, że do 2025 roku liczba ta wzrośnie do miliona, a do 2050 roku do dwóch milionów. (PAP)

jmz/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera