Amerykańscy lekarze ostrzegają przed wieloma niewykrytymi przypadkami polio

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Nowym Jorku są setki, jeśli nie tysiące przypadków zakażań wirusem polio – ostrzegają amerykańscy lekarze. Dodają, że nie chodzi tylko o Nowy Jork i Stany Zjednoczone. Badania ścieków wykazały, że ten sam wirus występuje też w Londynie i Jerozolimie.

Jak informowało Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) w lipcu 2022 r. wykryto w hrabstwie Rockland w pobliżu Nowego Jorku pierwszy w USA i to bardzo poważny przypadek polio od prawie 10 lat. Wykryto go u mężczyzny, u którego doszło do paraliżu, co przy tej infekcji się zdarza, ale jedynie w 1 proc. przypadków tej infekcji.

Zakażeń wywołanych przez wirusa polio najprawdopodobniej jest znacznie więcej. Podejrzewa się, że nie zostały one jedynie wykryte, bo miały znacznie łagodniejszy przebieg. „To nie mogło być tylko jedno zakażenie wirusem polio. Bo większość tych infekcji przebiega bezobjawowo lub wywołuje jedynie łagodne dolegliwości” – twierdzi w wypowiedzi dla BBC News dr Patricia Schnabel Ruppert, komisarz ds. zdrowia w hrabstwie Rockland.

Jej zdaniem należy liczyć się z tym, że doszło już do setek, a nawet tysięcy zakażeń wirusem polio, skoro zdarzyło się tak poważne powikłanie tej choroby, jakim jest paraliż. Nie wiadomo jednak, w jakim stanie obecnie jest dotknięty nim pacjent, nie ujawniono jego nazwiska.

Specjalistka jest przekonana, że zagrożenie wirusem polio dotyczy nie tylko regionu Nowego Jorku. Badania genetyczne wirusa wykrytego u chorego na polio mężczyzny wykazały, że jest od spokrewniony z materiałem genetycznym wirusa polio wykrytego w ściekach w Londynie oraz w Jerozolimie.

„To bardzo poważne zagrożenie w skali światowej” – alarmuje dr Patricia Schnabel Ruppert. Dodaje, że władze w poszczególnych krajach powinny się upewnić, czy odpowiednie duże jest zaszczepienie populacyjne przeciwko polio.

Mężczyzna z hrabstwa Rockland nie był zaszczepiony przeciwko polio i się zaraził od osoby zaszczepionej preparatem zawierającym osłabionego, ale żywego wirusa. To bardzo rzadkie przypadki, zdarzające się w wyjątkowych sytuacjach.

W USA, podobnie jak w innych krajach, w tym również w Polsce, do szczepień przeciwko polio wykorzystuje się szczepionki zawierające unieszkodliwionego wirusa, niezdolnego do zakażenia. W niektórych krajach wciąż jednak używane są szczepionki podawane doustnie z osłabionym, lecz wciąż żywym wirusem polio. W szczególnych sytuacjach może on zmutować i wywołać zakażenie, zwykle u osoby niezaszczepionej.

Polio wciąż występuje endemicznie w Afganistanie i Pakistanie, ale ostatnio pojedyncze przypadki wykrywane są w innych krajach. Wkrótce mają być opublikowane dane uzyskane z badania ścieków pokazujące, które dzielnice Londynu są dotknięte wywołującym go wirusem. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera