Wrocław/ Jubileuszowy XV Kongres Polskiego Towarzystwa Angiologicznego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad stu specjalistów w dziedzinie angiologii bierze udział w XV Kongresie Polskiego Towarzystwa Angiologicznego we Wrocławiu, który potrwa do soboty. Lekarze będą rozmawiać o najnowszych badaniach, wytycznych i zaleceniach z zakresu chorób naczyń.

Otwierając w czwartek jubileuszowy XV Kongres Polskiego Towarzystwa Angiologicznego jego prezes prof. Andrzej Szuba przypomniał, że poprzedni kongres przeprowadzony był zdalnie z powodu pandemii, a teraz uczestnicy wreszcie będą mogli bezpośrednio dyskutować podczas sesji.

"Wrocław to szczególne miejsce dla polskiej angiologii. To tu 30 lat temu powstało Polskie Towarzystwo Angiologiczne, założone w klinice angiologii, która była zresztą pierwszą w Polsce" - powiedział prof. Andrzej Szuba, kierownik Katedry i Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Uczelnia jest współorganizatorem zjazdu.

Kongres zainicjowała sesja młodych angiologów pt. "Krytyczne niedokrwienie kończyn". Jak podkreślił prof. Szuba, problem jest ważny i wciąż narasta, zwłaszcza wśród chorych z cukrzycą.

„Podczas spotkań angiologów nie może zabraknąć problematyki nadmiernej liczby amputacji nóg z powodu niedokrwienia kończyn. W Polsce bijmy po tym względem niechlubne rekordy i niewiele się zmienia od lat, pomimo postępów w diagnostyce i metodach leczenia” - powiedział prof. Szuba.

Podkreślił, że to ogromny problem medyczny, ale także społeczny i jeśli nic się nie zmieni, będzie narastał.

„Główną przyczyną amputacji kończyn zwłaszcza poniżej kolana pozostają bowiem powikłania cukrzycy, a przypadków tej choroby obserwujemy coraz więcej także na skutek pandemii COVID-19” - dodał.

Obok tematu powikłań naczyniowych po infekcji SARS-CoV-2 omawiane będą też m.in. zagadnienia takie, jak postępy w leczeniu tętniaków aorty brzusznej i piersiowej, rzadkie choroby naczyń.

„Podejmiemy najważniejsze i najbardziej aktualne tematy z zakresu chorób naczyń, dyskutując o najnowszych badaniach naukowych, wytycznych, zaleceniach czy metodach diagnostycznych” - powiedział prof. Szuba.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera