Historia i kultura

UW: kolejne odkrycia polskich archeologów na cmentarzysku w Castillo de Huarmey

Złota ozdoba uszu inkrustowana półszlachetnymi kamieniami. Fot. Miłosz Giersz. Źródło: https://www.uw.edu.pl/
Złota ozdoba uszu inkrustowana półszlachetnymi kamieniami. Fot. Miłosz Giersz. Źródło: https://www.uw.edu.pl/

Ważną część cmentarzyska w Castillo de Huarmey, zwaną Galerią Elitarnych Rzemieślników, odkrył polsko-peruwiański zespół archeologów, którego pracami kierował prof. Miłosz Giersz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Stanowisko położone jest na północnym wybrzeżu Peru, w pobliżu miejscowości Huarmey. Nekropolia w Castillo de Huarmey funkcjonowała ponad 1300 lat temu i związana jest z kulturą Wari, jednym z najważniejszych imperiów przedinkaskiego Peru. Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego pierwsze w historii wykopaliska na tym stanowisku rozpoczęli w 2010 roku.

W odkrytej właśnie Galerii Elitarnych Rzemieślników - informuje Uniwersytet Warszawski - odnaleziono siedem pochówków rzemieślników, którzy pracowali na dworze władców Wari: czterech osób dorosłych oraz trojga nastolatków. Przy ciałach odnaleziono też setki narzędzi i surowców, które służyły im za życia, m.in. siekierę, noże, piłę oraz materiały do wyplatania koszy.

Przy zmarłych złożono też wytwory z drewna, tkaniny oraz fragmenty przedmiotów z przedstawieniami ikonograficznymi na skórze czy w trzcinie. Odkrycia te potwierdzają, że Castillo de Huarmey nie funkcjonowało tylko jako grobowiec królewski, ale też jako miejsce kultu przodków, ważny ośrodek administracyjny królestwa Wari i miejsce produkcji elitarnego rękodzieła.

"W Galerii Elitarnych Rzemieślników po raz pierwszy odkryliśmy pochówki mężczyzn elit królestwa Wari, którzy byli też wybitnymi artystami i rzemieślnikami. Świadczą o tym bogate dary grobowe i przedmioty, w tym ozdoby wykonane ze złota i srebra. To odkrycie potwierdza to, czego spodziewaliśmy się w poprzednich latach: zarówno mężczyźni jak i kobiety pochowane w Castillo de Huarmey oddani byli rzemiosłu najwyższej klasy i produkowali najdoskonalsze wytwory swojej epoki" – wyjaśnia prof. Miłosz Giersz, kierownik Katedry Archeologii Ameryk WA UW, cytowany w prasowym komunikacie.

Wcześniej, w 2010 roku, zespół badawczy pod kierownictwem prof. Miłosza Giersza i dr hab. Patrycji Prządki-Giersz (Wydział „Artes Liberales”) dokonał odkrycia pierwszego w historii zbiorowego pochówku kobiet najwyższych elit imperium Wari. W obrębie grobowca złożono szczątki królowej, 57 arystokratek, sześciu ofiar ludzkich oraz dwóch okaleczonych strażników bez stóp. Oprócz ludzkich szczątków, w grobowcu złożono ponad 1300 przedmiotów wykonanych ze złota, srebra, brązu, drogocennych kamieni, drewna, kości oraz muszli, a także zdobionej ceramiki.

Badania archeologiczne na stanowisku Castillo de Huarmey finansowane są z grantu OPUS Narodowego Centrum Nauki „Płeć, przestrzeń i czas w prekolumbijskiej świątyni zmarłych” oraz z dotacji prywatnych sponsorów. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera