Opole/ Innowacyjna metoda leczenia chorób serca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klicznicznego w Opolu opracowali nową, małoinwazyjną metodę zamykania tętnicy dla dostępu podobojczykowego. Jak informuje placówka, opis metody i demonstracja wideo zostały opublikowane w amerykańskim czasopiśmie „JACC Cardiovascular Interventions”.

Jak poinformował we wtorek rzecznik Uniwerysteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, lekarze z tej placówki opracowali nową małoinwazyjną metodę zamykania tętnicy dla dostępu podobojczykowego.

"Opracowana przez nas metoda jest wykorzystywana przy zabiegach implantacji zastawki aortalnej (TAVI) i wprowadzaniu pompy Impella wspomagającej pracę serca. Może być również użyta w zabiegach naczyniowych na aorcie. Opis metody wraz z demonstracją wideo został opublikowany w najbardziej prestiżowym amerykańskim czasopiśmie +JACC Cardiovascular Interventions+" - powiedział dr hab. Jerzy Sacha, kierownik zespołu USK, który opracował prezentowaną metodę.

Jak zaznacza USK w Opolu, zabiegi z przezskórnego dostępu podobojczykowego do tętnicy pachowej są wizytówką opolskiego ośrodka na arenie międzynarodowej. Placówka w Opolu jest jedynym szpitalem w Polsce, gdzie są one przeprowadzane, również u chorych przekazywanych z innych szpitali. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatrzy: chcemy zbadać potencjał psylocybiny w leczeniu lekoopornej depresji

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: ciężkie udary mózgu związane z trzema głównymi przyczynami, którym można zapobiec

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera