Uczelnie i instytucje

Kraków/ Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego budynku Uniwersytetu Ekonomicznego

Kraków, 19.04.2021. Budynek główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 19.04.2021. Budynek główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Budowa nowoczesnego obiektu, który posłuży zarówno studentom i wykładowcom, jak i przyczyni się do wspierania idei zrównoważonego rozwoju, to plany Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na najbliższe lata. W poniedziałek ogłoszono, że budynek zaprojektuje krakowska spółka BE DDJM Architekci.

Celem uczelni, która planuje rozpoczęcie inwestycji z okazji swoich setnych urodzin, jest budowa wielofunkcyjnego, energooszczędnego obiektu, w którym mieścić się będą pomieszczenia dydaktyczne i biurowe, a wśród nich duża aula. Znajdą się tam też pokoje gościnne dla wykładających naukowców, pomieszczenie dla lokalnego centrum informatyki, a także zaplecze gastronomiczne.

Zdaniem jurorów, którzy w poniedziałek ogłosili wyniki konkursu, najbliższy tym założeniom był projekt przygotowany przez krakowską spółkę BE DDJM Architekci. Pierwsza nagroda przyznana została "w uznaniu odwagi i konsekwencji w sfomułowaniu i przeprowadzeniu nadrzędnej idei projektu". Jak podkreślono, ogromną wagę przywiązano w nim do funkcjonowania kampusu uniwersyteckiego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Rektor uczelni Stanisław Mazur zapewnił, że poniedziałkowe wydarzenie jest wyrazem szerszego i bardziej perspektywicznego myślenia o tym, w jakich przestrzeniach architektoniczno-urbanistycznych kształcą się przyszłe kadry naukowe oraz pracują wykładowcy i badacze.

Rektor wskazał ponadto, że projekt, który zostanie zrealizowany, łączy kilka funkcjonalności – walory m.in. estetyczne i ekologiczne. Podkreślił, że kluczowe jest, aby nowe obiekty były przyjazne dla środowiska.

"Dlaczego jest to dla nas tak istotne? Dlatego, że jesteśmy uniwersytetem, który bardzo dynamicznie stara się zaznaczyć swoją obecność, nie tylko w przestrzeni miejskiej Krakowa, ale też w międzynarodowej. Potrzebujemy tego typu obiektów, żeby budować wartościową ofertę, przykuwać uwagę, rywalizować na rynku edukacyjnym, żeby nasi pracownicy mieli odpowiednie warunki do pracy" – wyjaśnił Mazur.(PAP)

nak/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera