Nauka dla Społeczeństwa

14.04.2024
PL EN
21.09.2022 aktualizacja 21.09.2022

Polacy wśród laureatów Konkursu UE dla Młodych Naukowców

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Trzecią nagrodę główną zdobył matematyk Bartłomiej Bychawski, a biolożka - Gabriela Szczepanik otrzymała nagrodę specjalną w Konkursie UE dla Młodych Naukowców (EUCYS) - podał we wtorek Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS) organizowany jest przez Komisję Europejską. Polska edycja organizowana jest od 1994 r. przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Młodym Polakom na finałach międzynarodowych idzie bardzo dobrze - w rankingu zdobywców nagród zajmują wysoką pozycję.

We wtorek Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci przekazał PAP, że tegoroczne finały dobiegły końca, a reprezentanci Polski wracają z Lejdy w Holandii w dwoma nagrodami.

Matematyk Bartłomiej Bychawski zdobył jedną z trzecich nagród głównych, wartych po 3500 euro. Pochodzi z Mrozów, jest absolwentem Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej, od października rozpocznie studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej pracy zajmuje się grupą rozmaitości trójwymiarowej, dokładniej grupą dopełnienia węzła trójlistnika.

Natomiast biolożka Gabriela Szczepanik otrzymała nagrodę specjalną w postaci udziału w International Swiss Talent Forum, autorka pracy „Charakterystyka preferencji penetrowania pożytków przez zapylacze”. Szczepanik pochodzi z Elbląga, jest absolwentką XIV LO im. S. Staszica w Warszawie. Była stypendystką Programu ZDOLNI. Od października rozpoczyna równoległe studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim oraz na Uniwersytecie Warszawskim (na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych) na kierunku biotechnologia.

"Cieszymy się, że dwa z trzech Polskich projektów [prezentowanych w Lejdzie] zostały nagrodzone. To potwierdza talent i wiedzę naszych uczniów. Pokazuje także, że nasz konkurs krajowy jest dobrze organizowany, choć nieporównywalnie mniejszymi środkami niż w innych krajach" – podkreślił cytowany w komunikacie prof. Jan Madey z Instytutu Informatyki UW, Narodowy Organizator EUCYS w Polsce i opiekun reprezentacji od 25 lat.

W tym roku w EUCYS oceniano 86 projektów z 33 krajów, które są wynikiem badań indywidualnych lub prowadzonych w 2- lub 3-osobowych zespołach. Poza Polską nagrody główne trafiły do rąk uczniów z Irlandii, Austrii, Litwy, Danii, Czech, Bułgarii, Kanady, Słowacji, Grecji i Belgii.

W 2023 r. gospodarzem międzynarodowych finałów EUCYS będzie Bruksela. Zgłoszenie do konkursu są możliwe do 15 grudnia br.

PAP - Nauka w Polsce,  Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024