Nauka dla Społeczeństwa

08.06.2023
PL EN
22.09.2022 aktualizacja 22.09.2022

Powstało cyfrowe narzędzie do pomiaru równości płci w nauce

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Cyfrowe narzędzie do pomiaru równości płci w nauce opracowali eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Umożliwia m.in. wgląd w dane na temat kobiet zatrudnionych w sektorze nauki w Polsce i w Europie.

Narzędzie powstało w ramach projektu GENDERACTION.

Z danych otrzymanych z niego wynika, że w polskiej nauce potrzebna jest intensyfikacja działań w kierunku równości płci. Pod względem udziału kobiet wśród profesorów sytuacja w Polsce wygląda co prawda podobnie jak w innych państwach UE-27 – (Polska – 25 proc., UE-27 – 26 proc.). Jednak OPI PIB podało też, że udział kobiet w gremiach decyzyjnych jest nieco niższy niż średnia dla UE-27 (Polska – 25 proc, UE-27 – 31 proc.). Największą różnicę widać natomiast w liczbie doktorantek w naukach ICT, czyli informacyjnych i komunikacyjnych (Polska – 10 proc., UE-27 – 23 proc).

"W projekcie GENDERACTION, w którym wzięli udział badacze OPI, udało się połączyć aspekt społeczny, czyli analizowania polityki naukowej w obszarze równości płci z aspektem technicznym, czyli budowaniem narzędzi, które wspomagają podejmowanie decyzji w tym zakresie. W projekcie pracowali zarówno nasi informatycy, jak i eksperci z zakresu analizy danych. Efektem tych prac jest narzędzie IT, które w prosty sposób mierzy równość płci. Każdy może skorzystać z dashboardu OPI i sprawdzić, jak kształtuje się udział kobiet i mężczyzn na różnych poziomach nauki, do czego serdecznie zachęcam" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor OPI PIB dr inż. Jarosław Protasiewicz.

Z pomocą narzędzia można sprawdzić, jak kształtuje się udział kobiet i mężczyzn wśród studentów i absolwentów studiów z różnych dziedzin w Polsce i w innych krajach europejskich. Pozwala także uzyskać dane na temat kobiet zatrudnionych w sektorze nauki.

Konsorcjum projektu GENDERACTION składało się z aż 13 członków i 5 partnerów stowarzyszonych. Całość koordynował Instytut Socjologii Czeskiej Akademii Nauk. Budżet projektu wyniósł prawie dwa miliony euro. Został sfinansowany z programu ramowego Horyzont 2020. Projekt będzie kontynuowany. Pierwszego czerwca tego roku zainaugurowany został GENDERACTIONplus w ramach programu ramowego Horyzont Europa. Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy również bierze w nim udział.

Narzędzie dostępne jest na stronie: https://genderaction-data-dashboard.opi.org.pl/#/. 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023