Nauka dla Społeczeństwa

31.01.2023
PL EN
04.10.2022 aktualizacja 04.10.2022

Minister edukacji zapowiedział utworzenie w AGH kierunku kształcącego inżynierów jądrowych

04.10.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.  PAP/Łukasz Gągulski 04.10.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Łukasz Gągulski

Utworzenie w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kierunku, na którym kształcić się będą przyszli inżynierowie jądrowi, zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek we wtorek podczas inauguracji roku akademickiego w tej uczelni.

„Nie ma lepszego miejsca niż Akademia Górniczo-Hutnicza do tego, by uruchomić ten kierunek właśnie tutaj. I za tę gotowość panu rektorowi i całej kadrze bardzo dziękuje” – powiedział szef MEiN zwracając uwagę, że inżynierowie jądrowi są potrzebni i będą w przyszłości potrzebni.

Czarnek odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w Europie oraz wojny w Ukrainie, której jednym ze skutków jest wzrost cen energii elektrycznej. „Gwarantuję wszystkim rektorom uczelni krakowskich, małopolskich i z całej Polski, że ceny energii zostaną uregulowane” – zapewnił minister.

Jak poinformował, działania resortu na uniezależnienie od rynkowej regulacji cen energii są zakrojone bardzo szeroko. „Nie ma innego wyjścia. Rynek jest znakomitym regulatorem w czasach pokoju. Mamy wojnę i musimy staryfikować energię tak, żeby w przyszłym roku Uniwersytet Jagielloński czy AGH, KUL czy Uniwersytet Szczeciński miały rachunki za energię do zapłacenia, bo te, które są w tym momencie w ofertach, są nie do zapłacenia” – mówił Czarnek.

Dodał, że w nowym budżecie udało się wyasygnować kwotę 1,5 mld zł z przeznaczeniem na podwyżki dla pracowników uczelni oraz 1 mld zł na inwestycje.

Minister edukacji i nauki przekazał na ręce rektora AGH symboliczny czek na kwotę ponad 7,6 mln zł, z czego ponad 6 mln zł to zwiększona subwencja na dydaktykę i badania oraz na podwyżki dla pracowników od października 2022.

Pierwszy rok studiów w Akademii Górniczo-Hutniczej rozpocznie 5 tys. studentów. Jak podkreślił rektor uczelni prof. Jerzy Lis, zakończona rekrutacja była jedną z najlepszych w ostatnich latach. Najpopularniejsze kierunki studiów w I cyklu rekrutacyjnym to: informatyka i systemy inteligentne, informatyka społeczna oraz inżynieria i analiza danych. Na te kierunki na jedno miejsce aplikowało ponad 10 kandydatów.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023